Czy obrazy, które wiszą na ścianach, są własnością Kancelarii Prezydenta, czy jakiegoś muzeum?

Część z obrazów, które zdobią ściany Pałacu Prezydenckiego, jest własnością Kancelarii Prezydenta RP, a część własnością różnych muzeów, m.in. Muzeum Narodowego czy Muzeum Wojska Polskiego.

Czy w Polsce jest prezydencki, czy kanclerski system parlamentarny?

Wizja ustrojowa zawarta w przepisach Konstytucji RP wskazuje, że mamy w Polsce do czynienia raczej z tzw. systemem półprezydenckim, zwanym również semiprezydenckim lub mieszanym systemem parlamentarno-prezydenckim. System ten dąży do zachowania równowagi pomiędzy urzędem Prezydenta a parlamentem. W systemie takim (modelowo), Prezydent wybierany jest przez naród, sprawuje zwierzchnictwo na siłami zbrojnymi i określa kierunki polityki zewnętrznej i wewnętrznej. Powołuje i odwołuje premiera oraz radę ministrów, która jednak odpowiedzialna jest politycznie przed parlamentem. Państwa o podobnym modelu: Francja V Republiki, Portugalia, Rosja, Grecja, Rumunia.

 

W modelu kanclerskim, obowiązującym np. w Niemczech, do zadań kanclerza należy wyłączne prawo do organizowania polityki zagranicznej i wewnętrznej państwa. Ponadto, kanclerz określa kierunki pracy swojego gabinetu, które muszą być wykonane przez poszczególnych ministrów. Kanclerz jest przełożonym dla swoich ministrów. Posiada również prawo dymisjonowania ministrów, do których stracił zaufanie. Prezydent w tym modelu jest jedynie najwyższym „notariuszem państwa”, który swoim podpisem de facto tylko potwierdza prawomocność i prawdziwość danego aktu urzędowego (powołanie i odwołanie kanclerza, ministrów oraz sędziów federalnych).
 

Jak można zaprosić Prezydenta do odwiedzenia mojego miasta?

Prezydent decyduje o odwiedzeniu danego miasta czy regionu w odpowiedzi na zaproszenie władz samorządowych, organizacji społecznych, szkół wyższych czy innych instytucji. Zazwyczaj zaproszenie Prezydenta ma związek z ważnymi dla lokalnej społeczności uroczystościami lub wydarzeniami.

1 ««« 7891011  12

Powyżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Kancelarii Prezydenta RP. Nie jest to zamknięta lista, bo codziennie - listownie i mailowo - dostajemy nowe. Będziemy na nie odpowiadać właśnie w tym miejscu, dlatego jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie - zadaj swoje przez formularz kontaktowy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.