Kto pisze listy kondolencyjne?

Jeżeli kondolencje dotyczą śmierci lub tragicznego wydarzenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, list kondolencyjny Prezydenta do bliskich ofiar przygotowuje Biuro ds. Wystąpień Prezydenta i Patronatów. Jeżeli natomiast kondolencje nie dotyczą wydarzenia krajowego, list kondolencyjny przygotowuje Biuro Spraw Zagranicznych we współpracy z MSZ.

Czy Prezydent może być członkiem partii politycznej?

Nie, Prezydent nie może należeć do żadnej partii politycznej. Nie może też piastować żadnego innego urzędu ani pełnić żadnej funkcji publicznej z wyjątkiem tych, które są związane ze sprawowanym urzędem. Mówi o tym art. 132 Konstytucji RP.

Czy Prezydent otrzymuje jakieś pieniądze po zakończeniu kadencji?

Zgodnie z ustawą o uposażeniu byłego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1996 r. Nr 75, poz.356 z późn. zm.) byłemu Prezydentowi przysługuje dożywotnio uposażenie w wysokości 75% kwoty wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w przepisach o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Biorąc powyższe pod uwagę, kwota uposażenia przysługująca byłemu Prezydentowi RP wynosi 9.273,92 zł brutto.
 

1 ««« 34567  12

Powyżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Kancelarii Prezydenta RP. Nie jest to zamknięta lista, bo codziennie - listownie i mailowo - dostajemy nowe. Będziemy na nie odpowiadać właśnie w tym miejscu, dlatego jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie - zadaj swoje przez formularz kontaktowy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.