Ile zarabia urzędujący Prezydent?

Prezydent RP, zgodnie z ustawą z dnia 31 lipca 1981 roku o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 12.525,94 zł brutto oraz dodatek funkcyjny w wysokości 5.368,26 zł i dodatek za wysługę lat – 2.505.19 zł. Łączne wynagrodzenie urzędującego Prezydenta RP wynosi obecnie 20.399,39 złotych brutto.

Gdzie Prezydent trzyma otrzymane prezenty?

Wszystkie upominki są przechowywane w pomieszczeniu przeznaczonym do ich magazynowania. Wyjątek stanowią rzeczy o charakterze religijnym, które są przekazywane do kościołów lub inne, które uzupełniają wyposażenie Pałacu Prezydenckiego. Upominki mają zwykle charakter osobisty i to do Prezydenta należy ostateczna decyzja gdzie dany upominek ma być magazynowany lub gdzie i do kogo przekazany.

Czy Internauci często piszą do Prezydenta i o czym?

Dziennie do Kancelarii Prezydenta wpływa kilkadziesiąt maili od internautów.

 

Oto zestawianie korespondencji nadsyłanej mailowo do Biura Listów w czasie trwania kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego (lata 2006-2009):

 
 
 
2006
2007
2008
2009
 Łącznie

Ilość maili

  8393

 10033
 10834
12803

   42063

 

Piszący zwracają się do  Prezydenta RP z bardzo różnymi problemami i opiniami  - od kwestii o znaczeniu ogólnoustrojowym (opinie i komentarze dotyczące bieżących wydarzeń w kraju i na świecie), poprzez sprawy materialno-bytowe (związane m.in. z ubezpieczeniami społecznymi, trudną sytuacją mieszkaniową, bezrobociem, problemami ze spłatą zaciągniętych zobowiązań, pomocą społeczną), pracownicze, dotyczące służby zdrowia, prawa (zastrzeżenia do obowiązujących przepisów, przebiegu spraw sądowych, wydawanych wyroków oraz skargi na przewlekłość postępowań) i funkcjonowania organów wymiaru sprawiedliwości (m.in. skargi na sędziów, biegłych sądowych, komorników, prokuratorów i funkcjonariuszy policji)  - do spraw bardzo osobistych.

 

Szczególnie liczną grupą wykorzystującą Internet do nadsyłania korespondencji są uczestnicy zorganizowanych akcji społecznych. W ramach jednej takiej akcji przesyłanych jest mailem od kilkudziesięciu do nawet kilkunastu tysięcy listów (powyższe zestawienie nie uwzględnia takiej korespondencji).

 

Maile trafiają do Biura Listów i do Biura Prasowego zajmującego się administrowaniem stroną www.prezydent.pl. W zależności od tematyki odpowiedzi udziela albo BL albo BP. Część maili z uwagi na treść, poruszone problemy czy osobę autora przekazywana jest do Gabinetu Prezydenta. Gabinet Prezydenta decyduje, która korespondencja zostaje przedłożona Panu Prezydentowi.

 

 

1 ««« 23456  12

Powyżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Kancelarii Prezydenta RP. Nie jest to zamknięta lista, bo codziennie - listownie i mailowo - dostajemy nowe. Będziemy na nie odpowiadać właśnie w tym miejscu, dlatego jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie - zadaj swoje przez formularz kontaktowy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.