Kto zatrudnia Prezydenta i na podstawie jakiej umowy ?

Prezydent RP obejmuje urząd po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym, co powoduje, że swojej funkcji nie sprawuje w oparciu o żadną umowę o pracę, a jego wyboru nie można utożsamiać z nawiązaniem stosunku pracy (umowa o pracę, powołanie, mianowanie, wybór).

Jakie obowiązki pełnią prezydenccy ministrowie ?

Podział obowiązków pomiędzy ministrów w Kancelarii Prezydenta RP określony jest w „Zarządzeniu Szefa Kancelarii Prezydenta RP w sprawie określenia szczegółowego zakresu zadań sekretarzy i podsekretarzy stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz zakresu nadzoru merytorycznego nad komórkami organizacyjnymi Kancelarii”.

Czym właściwie zajmuje się prezydent? Decyduje o wszystkim czy ma od tego ludzi?

Prezydent jako głowa państwa i Najwyższy Przedstawiciel Rzeczypospolitej spełnia swe konstytucyjne obowiązki sam, ponieważ jest jednoosobowym organem władzy wykonawczej. Ze względu na wielość zadań Prezydenta, polegających na realizowaniu uprawnień egzekutywy, ratyfikowaniu umów międzynarodowych, zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, nadawaniu obywatelstwa polskiego , nadawaniu orderów i odznaczeń, stosowania prawa łaski i wielu innych, korzysta on z pomocy swoich współpracowników przy ich wykonywaniu. Zasadnicze kwestie i decyzje podejmowane są osobiście przez Prezydenta, natomiast ich realizacja często pozostaje w gestii jego przedstawicieli. Organem pomocniczym w sprawowaniu funkcji Prezydenta Rzeczypospolitej jest Kancelaria Prezydenta RP.

1 ««« 89101112  12

Powyżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Kancelarii Prezydenta RP. Nie jest to zamknięta lista, bo codziennie - listownie i mailowo - dostajemy nowe. Będziemy na nie odpowiadać właśnie w tym miejscu, dlatego jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie - zadaj swoje przez formularz kontaktowy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.