Kto decyduje o tym, czy Prezydent odwiedzi daną miejscowość?

Ostateczna decyzja zawsze należy do Prezydenta. Zazwyczaj, jeżeli nie może osobiście uczestniczyć w uroczystościach, na które został zaproszony, wówczas reprezentuje go minister z Kancelarii lub doradca.

Czy ministrowie mogą być członkami partii politycznej ?

Tak, ministrowie mogą należeć do partii politycznych. Ustawa regulująca zasady zatrudniania pracowników Kancelarii Prezydenta RP nie zakazuje przynależności do partii politycznych. W ustawie sformułowano jedynie zakaz publicznego manifestowania przez urzędników państwowych swoich przekonań politycznych, przy czym zakaz ten nie dotyczy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Sekretarzy Stanu i Podsekretarzy Stanu.

Czy ministrowie otrzymują odprawy po zakończeniu pracy w KPRP?

Prawo zachowania wynagrodzenia przez okres od 1 do 3 miesięcy (w zależności od czasu pełnienia funkcji) przysługuje wszystkim osobom odwołanym z kierowniczych stanowisk państwowych oraz osobom, które zaprzestały wykonywania funkcji na tych stanowiskach wskutek upływu kadencji. Warunkiem jest niepodjęcie w tym czasie zatrudnienia lub praca na posadzie niżej płatnej (w tym przypadku wypłacany jest dodatek wyrównawczy). Kwestie te reguluje ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

1 ««« 89101112  12

Powyżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Kancelarii Prezydenta RP. Nie jest to zamknięta lista, bo codziennie - listownie i mailowo - dostajemy nowe. Będziemy na nie odpowiadać właśnie w tym miejscu, dlatego jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie - zadaj swoje przez formularz kontaktowy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.