Zgodnie z art. 127 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent wybierany jest przez Naród w wyborach powszechnych, równych i bezpośrednich, poprzez głosowanie tajne. Szczegóły dotyczące organizacji wyborów prezydenckich określa szczegółowo ustawa z dnia 27 września 1990 roku O wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., nr 47, poz. 544 z późniejszymi zmianami).
Kwestia wyboru ministrów i doradców leży w gestii Prezydenta RP, który również powołuje i odwołuje ich na te stanowiska. Doradcy pełnią swe funkcje na podstawie umowy o pracę lub społecznie, ministrowie na podstawie umowy o pracę.
Sekretarz Stanu, zwany potocznie ministrem, to po Szefie Kancelarii i Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP najwyższy rangą urzędnik w Kancelarii Prezydenta RP. Podsekretarz Stanu to urzędnik rangę niżej.
Powyżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Kancelarii Prezydenta RP. Nie jest to zamknięta lista, bo codziennie - listownie i mailowo - dostajemy nowe. Będziemy na nie odpowiadać właśnie w tym miejscu, dlatego jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie - zadaj swoje przez formularz kontaktowy. |