W jaki sposób wybierany jest Prezydent?

Zgodnie z art. 127 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent wybierany jest przez Naród w wyborach powszechnych, równych i bezpośrednich, poprzez głosowanie tajne. Szczegóły dotyczące organizacji wyborów prezydenckich określa szczegółowo ustawa z dnia 27 września 1990 roku O wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., nr 47, poz. 544 z późniejszymi zmianami).

Kto wybiera Prezydentowi ministrów i doradców?

Kwestia wyboru ministrów i doradców leży w gestii Prezydenta RP, który również powołuje i odwołuje ich na te stanowiska. Doradcy pełnią swe funkcje na podstawie umowy o pracę lub społecznie, ministrowie na podstawie umowy o pracę.

Czym różni się Sekretarz Stanu i Podsekretarz Stanu ?

Sekretarz Stanu, zwany potocznie ministrem, to po Szefie Kancelarii i Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP najwyższy rangą urzędnik w Kancelarii Prezydenta RP. Podsekretarz Stanu to urzędnik rangę niżej.

12345  12

Powyżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Kancelarii Prezydenta RP. Nie jest to zamknięta lista, bo codziennie - listownie i mailowo - dostajemy nowe. Będziemy na nie odpowiadać właśnie w tym miejscu, dlatego jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie - zadaj swoje przez formularz kontaktowy.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.