Sobota, 10 października 2015

List Pierwszej Damy na uroczystości wręczenia nagród Ubi Caritas, Miłosierny Samarytanin i Dłonie Miłosierdzia

 Do Uczestników

uroczystości wręczenia nagród

Ubi Caritas, Miłosierny Samarytanin

i Dłonie Miłosierdzia
 
                                              
Szanowni Państwo,
 
Z radością przyjęłam zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród  Ubi Caritas, Miłosierny Samarytanin i Dłonie Miłosierdzia. Pragnę pozdrowić wszystkich Państwa, a Laureatom wyróżnionym i nagrodzonym w czasie tej uroczystości składam moje gratulacje.
 

Inicjatywa CARITAS POLSKA Kościoła Rzymsko-Katolickiego we współpracy z DIAKONIĄ Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i ELEOS Kościoła Prawosławnego jest wspaniałym przykładem współdziałania i troski o człowieka niezależnie od wyznania czy pochodzenia społecznego i etnicznego. Ekumeniczny wymiar tego spotkania, aktywność, jaką Państwo prowadzicie w Polsce i wielokrotnie poza granicami naszego kraju, jest godna uznania. Pomagacie Państwo ludziom, do których często nie docierają instytucje państwa. Oferujecie nie tylko pomoc materialną, ale pielęgnujecie rozwój więzi międzyludzkich i formujecie do odpowiedzialnego życia w społeczeństwie. To urzeczywistnia maksymę Verba docent, exempla trahunt. Państwa przykład inspiruje innych do działania, a dzisiejsze wydarzenie jest pięknym wyrazem tej inspiracji.

 

Szanowni Państwo.  Drodzy Laureaci. Te trzy nagrody łączy jedno: miłosierdzie. To w nim zawiera się miłość, wrażliwe serce, otwartość, bezinteresowność i naturalny odruch pomocy  potrzebującemu. W naszym świecie naznaczonym przez egoizm i odrzucenie słabszych potraficie się zatrzymać i dostrzec człowieka przeżywającego trudności; osamotnionego w swoich problemach, tego, który nie ma odwagi poprosić o pomoc, który czasem za uśmiechem skrywa cierpienie. Wasza dłoń pomaga mu powstać. Wasze dobre słowo wlewa w jego serce nadzieję i wiarę na lepsze jutro. Państwa wsparcie, poświęcony czas, dzielenie się ciepłem rodzinnym, z tymi, którzy może nigdy go nie doświadczyli przywraca godność człowiekowi. Jesteście tymi, którzy każdego dnia, z dala od blasku fleszy, żyją nową wyobraźnią miłosierdzia - o niej tak wiele mówił święty Jan Paweł II.

 

Szanowni Państwo. Dzięki Wam ludziom dobrej woli człowiek, który przeżywa w swoim życiu różne dramaty odzyskuje siłę do życia, wiarę w ludzi i lepszy świat. Tę niegasnącą nadzieję w dobro ukryte w sercu człowieka doskonale wyraził polski artysta i kompozytor, Czesław Niemen: Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła (…) Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim. Życzę Państwu, aby Wasza aktywność i wsparcie, jakie niesiecie drugiemu człowiekowi przynosiły także Wam radość, satysfakcję i spełnienie. Proszę, przyjmijcie raz jeszcze moje gratulacje, słowa uznania i najlepsze życzenia.

 
 
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.