Czwartek, 24 czerwca 2021

List do uczestników Balu Maturalnego szkół polonijnych

 

 

                                                                                                                              Do Uczestników Balu Maturalnego

                                                                                                                              szkół polonijnych Wschodniego Wybrzeża

                                                                                                                              Stanów Zjednoczonych Ameryki

 

 

 

 

Szanowna Pani Prezes,

Szanowni  Dyrektorzy Szkół Polonijnych,

Szanowne Grono Pedagogiczne,

Drodzy Maturzyści,

Szanowni Państwo,

 

w imieniu Męża, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz własnym bardzo ciepło pozdrawiam wszystkich Państwa uczestniczących w tradycyjnym, bo zorganizowanym już po raz trzynasty, Balu Maturalnym, uczniów szkół polonijnych działających na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych Ameryki, nad którymi z troską od blisko stu lat pieczę sprawuje Centrala Polskich Szkół Dokształcających w Nowym Jorku.

 

Słowa szczególnie serdecznych pozdrowień kieruję do tegorocznych maturzystów, którzy pamiętając o swoich polskich korzeniach, zadali sobie trud poznania polskiej mowy, historii i dziedzictwa narodowego, naszych pięknych tradycji i obyczajów. Jestem pełna uznania dla Waszego zaangażowania, konsekwencji i wytrwałości. To dla mnie szczególnie ważne dzisiaj, gdy stoicie u progu dorosłości, a do egzaminu dojrzałości i zakończenia edukacji w szkole polonijnej pozostało niewiele dni.

 

Chociaż ogólnoświatowa pandemia wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 zmieniła rzeczywistość, w której dotychczas żyliśmy w bardzo wielu wymiarach to cieszę się, że zaczynamy wracać do normalności. Myślę, że jedną z oznak powrotu do codzienności, którą znamy i do której bardzo tęsknimy jest także dzisiejszy Bal Studniówkowy. Chciałabym, abyście spędzili ten uroczysty wieczór - rozpoczynany zgodnie ze staropolską tradycją w rytmie poloneza - w radosnym nastroju wynikającym z poczucia wspólnoty, a przede wszystkim z obecności ludzi szczególnie Wam drogich i bliskich: rodziców, nauczycieli, wychowawców, dyrektorów szkół, a także szkolnych koleżanek, kolegów i przyjaciół. Tego Wam życzę z całego serca. Wierzę, że ten wspólny czas pozostanie w pamięci wszystkich obecnych jako jedno z najmilszych wspomnień.

 

Bardzo serdecznie pozdrawiam Organizatorów dzisiejszego Balu oraz wszystkich, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wyjątkowego wydarzenia. Bardzo doceniam współpracę Centrali Polskich Szkól Dokształcających z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową w Nowym Jorku. Przedstawiciele tej zasłużonej organizacji są obecni nie tylko w chwilach podniosłych, jak dziś. Uczestniczą w życiu społeczności szkolnych na co dzień, udzielają realnego wsparcia. Dziękuję dyrektorom szkół, nauczycielom i wychowawcom za tę wielką troskę o dobro wspólne, jakim jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu polskości.

 

Szczególne wyrazy wdzięczności i uznania składam na ręce Rodziców i Dziadków tegorocznych maturzystów. To Państwo byliście pierwszymi, którzy tu, na amerykańskiej ziemi uczyli polskości, potem przez wiele lat nie szczędziliście trudu, aby zadbać o zachowanie żywych więzi dzieci i wnuków z Polską.  Jestem przekonana, że wychowanie w kręgu dwóch kultur, znajomość języków i tradycji przyczynia się do wszechstronnego rozwoju młodych ludzi, czyniąc ich gotowymi do podejmowania najtrudniejszych wyzwań współczesnego świata.

 

Z tej wyjątkowej okazji, w imieniu Męża, Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz własnym, życzę wszystkim Państwu zgromadzonym w tej sali wspaniałej zabawy i wielu niezapomnianych wrażeń, a przede wszystkim zdrowia i wszelkiej pomyślności. Maturzystom życzę sukcesów na egzaminie dojrzałości oraz powodzenia w realizacji ambitnych celów, dalszych planów i zamierzeń. Życzę także odwagi w dążeniu do spełniania marzeń.

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.