Poniedziałek, 10 lutego 2020

List Pierwszej Damy z okazji otwarcia wystawy prac Maxa Pechsteina

                                                                                      Uczestnicy i Organizatorzy

                                                                                       wernisażu wystawy

                                                                                       „Łeba, Rowy à la Pechstein”

                                                                                       w Galerii Stowarzyszenia Marynistów

                                                                                       Polskich na Wyspie Młyńskiej

                                                                                       w Lęborku

 

 

Szanowni Państwo!

 

Z wielką satysfakcją przyjęłam wiadomość o jubileuszu 60-lecia działalności Stowarzyszenia Marynistów Polskich oraz towarzyszącej rocznicowym obchodom wystawie prac nawiązujących do twórczości Maxa Pechsteina w Galerii Stowarzyszenia na Wyspie Młyńskiej w Lęborku.


Ten wybitny artysta, przedstawiciel ekspresjonizmu, który w pobliskich Łebie i Rowach znajdował inspirację, uwieczniał w swoich obrazach niepowtarzalny klimat wybrzeża Bałtyku i sylwetki mieszkających tu ludzi. Jego przepełnione osobistą perspektywą obrazy wciąż budzą zachwyt i poruszają miłośników sztuki.

 

Cieszę się, że Stowarzyszenie Marynistów Polskich, które od lat organizuje plenery malarskie gromadzące wybitnych i utalentowanych twórców podejmujących tematykę morską, przygotowało wystawę prac nawiązujących do stylu i estetyki malarza, dla którego Wybrzeże Słowińskie było drugim domem. Jestem przekonana, że wystawa przedstawiająca uroki tego niezwykłego zakątka i będąca manifestacją sztuki jako uniwersalnego, a zarazem bardzo osobistego środka wyrazu, spotka się z dużym zainteresowaniem zwiedzających. Jej otwarcie zbiega się w czasie z setną rocznicą zaślubin Polski z morzem, jest więc znakomitą okazją, by podkreślić znaczenie i rolę morza oraz wybrzeża jako przestrzeni, w której możemy kontemplować piękno natury i kształtować naszą wrażliwość. 

 

Serdecznie pozdrawiam artystów, których prace prezentowane są na wystawie, a także organizatorów i wszystkich uczestników wernisażu, życząc Państwu wielu wspaniałych wrażeń
i radości płynącej z obcowania ze sztuką w najlepszym wydaniu.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.