Czwartek, 25 lutego 2021

Małżonka Prezydenta spotkała się z Prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Nauczanie języka polskiego oraz upowszechnianie w środowiskach polonijnych wiedzy o Polsce, jej kulturze i współczesnych zjawiskach zachodzących w kraju były głównymi tematami rozmowy Małżonki Prezydenta z Prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Dariuszem Bonisławskim.

 

W Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama gościła prezesa organizacji pozarządowej działającej w naszym kraju od ponad dwudziestu lat. Obecnie stowarzyszenie zrzesza ponad 4 tysiące członków skupionych w 23 oddziałach na terenie całego kraju. Prowadzi Domy Polonii w Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Lublinie, Ostródzie i Warszawie oraz Dom Polonii - Zamek w Pułtusku, gdzie w czerwcu ubiegłego roku Małżonka Prezydenta spotkała się z mieszkającymi tam Repatriantami.

 

Czwartkowa rozmowa dotyczyła m.in. działalności stowarzyszenia, które wspiera i prowadzi nauczanie języka polskiego oraz pomaga podtrzymywać jego znajomość wśród Polonii i Zobacz także:Małżonka Prezydenta z wizytą w szkole polskiej w ParyżuSpotkanie z nauczycielami delegowanymi do pracy w środowiskach polonijnych i polskich na Wschodzie Polaków mieszkających za granicą. Pierwsza Dama miała okazję zapoznać się z podręcznikami do nauki języka polskiego dedykowanymi uczniom szkół polonijnych działających m.in. w  Ameryce Południowej, Australii, Irlandii i na Ukrainie. – Z pełnym uznaniem dla Państwa pracy podchodzę do inicjatywy wydawania dedykowanych podręczników – mówiła Pierwsza Dama, zwracając uwagę na odmienność językową i kulturową w różnych krajach, wymagającą dostosowania metod dydaktycznych i podejścia stosowanego w nauczaniu języka polskiego. Agata Kornhauser-Duda, jako wieloletnia nauczycielka języka niemieckiego, w swojej działalności dużą wagę przywiązuje do edukacji, w tym nauczania polonijnego. – Zobacz także:Pierwsza Dama: Szkoła polonijna ma fundamentalne znaczenie dla wychowania młodego pokolenia na emigracji Podczas wszystkich wizyt w szkołach polskich i polonijnych za granicą przekonałam się o specyfice tego typu szkolnictwa – akcentowała Małżonka Prezydenta. Podkreśliła jego rolę nie tylko w nauczaniu języka, ale także w podtrzymywaniu i budowaniu wśród dzieci urodzonych lub wychowywanych poza granicami Polski poczucia przynależności narodowej.

 

 

W trakcie spotkania mówiono też o pracy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, działaniach stowarzyszenia na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju i prowadzeniu wszechstronnej współpracy Polonii oraz Polaków z zagranicy z ojczyzną: zjazdach przedstawicieli polonijnych środowisk zawodowych oraz młodzieży, kongresach i konferencjach naukowych, wypoczynku letnim dla dzieci ze Wschodu i ochronie polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.

 

Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski.

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.