Czwartek, 14 stycznia 2021

O szczepieniach dla rodziców hospitalizowanych wcześniaków

W czwartek odbyło się zdalne spotkanie Małżonki Prezydenta z prof. Marią Katarzyną Borszewską-Kornacką, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka. Tematem rozmowy były działania organizacji, w tym zakończony powodzeniem apel fundacji o dodanie rodziców wcześniaków do tzw. grupy „0” do szczepień przeciwko Covid-19.

 

Pani profesor przez wiele lat była Prezesem Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i kierownikiem Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej WUM w Warszawie. Pierwsza Dama wielokrotnie odwiedzała stołeczny szpital oraz angażowała się w działania na rzecz wcześniaków i ich rodzin. W Pałacu Prezydenckim, z inicjatywy Pierwszej Damy, odbyło się także spotkanie rodziców przedwcześnie urodzonych dzieci, ekspertów i pracowników banków mleka kobiecego. Czytaj więcej: Światowy Dzień Wcześniaka w Pałacu Prezydenckim

 

Dzisiejsze spotkanie toczyło się wokół działań Fundacji Koalicja dla wcześniaka. Organizacja zajmuje się m.in. upowszechnianiem wiedzy na temat przedwczesnych porodów, wcześniactwa, zdrowia noworodków, wcześniaków i kobiet w ciąży, wsparciem psychologicznym i promocją w zakresie zdrowia psychicznego rodziców, jak również ochroną i promocją zdrowia noworodków i wcześniaków.

 

 

Fundacja, na prośbę rodziców, wystosowała apel do Premiera RP, Ministra Zdrowia oraz Rzecznika Praw Pacjenta, w którym uzasadniała potrzebę dodania rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy „0” do szczepień przeciwko Covid-19. Wskazana grupa została włączona do szczepień, by rodzice mogli znowu być obecni na oddziałach przy swoich dzieciach, nie stanowiąc zagrożenia dla innych rodziców i personelu medycznego.

 

Obecność rodzica przy wcześniaku, czyli dziecku urodzonym między 22 a 37 tygodniem ciąży, jest niezbędna dla lepszego rozwoju niemowlęcia. Jak podkreślała profesor budowanie więzi Zobacz także:Agata Kornhauser-Duda i Elizabeta Gjorgievska odwiedziły szpital im. księżnej Anny Mazowieckiej i rozwój laktacji są możliwe, jeśli mama ma kontakt ze swoim dzieckiem, zaś maluszkowi niezbędne jest słyszenie bicia serca i głosu mamy oraz rozpoznawanie jej zapachu. Wielką rolę w procesie terapeutycznym wcześniaków odgrywa również tzw. „kangurowanie”, czyli metoda wczesnej opieki nad noworodkiem, zapewniająca bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki lub ojca, tzw.: kontakt „skóra do skóry”.

 

Zdalne spotkanie dotyczyło także akcji „Oko na malucha", czyli oddolnego projektu Szpitala Klinicznego ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie, pozwalającego - dzięki specjalnej aplikacji - na oglądanie przez kamerkę swoich pociech w sytuacji, gdy rodzice nie mogą być blisko nich. Pierwsza Dama i prof. Borszewska-Kornacka mówiły również o edukacji społecznej nt. szczepień przeciwko Covid-19 w Polsce oraz o harmonogramie szczepień.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.