Środa, 18 listopada 2020

Spotkanie Małżonki Prezydenta z Edwardem Klonowskim - polskim działaczem na Litwie

Edward Klonowski ps. Cuhalt miał 17 lat, kiedy wstąpił do Armii Krajowej. Wojenne koleje losu spowodowały, że jego rodzina osiedliła się na Wileńszczyźnie. Tam stworzył jedno z pierwszych prywatnych przedsiębiorstw na Litwie. Całe życie poświęcił ochronie pamięci o bohaterach Wileńszczyzny, współtworzył Dobroczynne Stowarzyszenie Polskich Kombatantów na Litwie. W środę z działaczem spotkała się Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Porucznik Edward Klonowski obecnie pełni funkcję Prezesa Dobroczynnego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów na Litwie. Łącznie, wraz z członkami stowarzyszenia, brał udział w postawieniu ponad 200 pomników pamięci. W rozmowie z Pierwszą Damą mówił, że cieszy się z tego, że dzięki wielkiemu zaangażowaniu kombatantów i polskiego środowiska na Litwie powstała kwatera wojskowa na Rossie będąca czytelnym świadectwem polskiej obecności na Wileńszczyźnie. Wcześniej żołnierze AK byli pochowani chaotycznie na łączce, podobnie jak w licznych miejscach pochówku na Litwie i Białorusi, o które także udało się zadbać.

 

 

W środowym spotkaniu Pierwszej Damie towarzyszył Szef Gabinetu Prezydenta RP, minister Krzysztof Szczerski. Z kombatantem i jego wnukiem rozmawiano o ojczyźnie, pamięci polskich żołnierzy, wojennych doświadczeniach i tradycjach rodzinnych, które zadecydowały o patriotycznej działalności pokoleń Klonowskich. Małżonka Prezydenta wyraziła ogromną Zobacz także:Wilno. Powołanie Rady Prezydenckiej i wizyta w parlamencie [PL/EN]Wilno: Spotkanie Pierwszej Damy i siostry Michaeli Rak wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach i za będący nie do przecenienia wkład w ratowanie cmentarnych kwater i pomników. Spotkanie było ostatnim punktem programu odrębnego Agaty Kornhauser-Dudy podczas wizyty Pary Prezydenckiej na Litwie. Na jego zakończenie do zebranych dołączył Andrzej Duda.

 

Edward Klonowski opowiadał też o założonym wraz z synami przedsiębiorstwie będącym jednym z pierwszych prywatnych firm na Litwie oraz o używanych w nim maszynach własnego projektu. Wynalazki służyły do przetwórstwa mas plastycznych z odzysku i produkcji części z pozyskanego surowca.

_____________________________________________

 

Edward Klonowski urodził się 15 września 1927 roku we wsi Wierbuszki, w gminie micuńskiej. W pracy konspiracyjnej pełnił obowiązki łącznika, przewodnika, stał na czatach placówki AK, był przydzielony na przewodnika do przybywających do Wilna oddziałów partyzanckich.

 

Od 1991 r. poświęcił się budowaniu pomników i kwater żołnierskich, tablic pamięci narodowej oraz opiece nad mogiłami żołnierzy polskich. Brał udział w budowie cmentarza wojskowego w Worzianach, pomnika w Postawach, kwatery żołnierskiej w Solecznikach, pomnika w Koniuchach, pomnika AK-owców w Graużyszkach, kwatery AK-owskiej na cmentarzu w Kolonii Wileńskiej, krzyża na grobie Felicjana Marynowskiego „Bloka” w Łożnikach, dwóch krzyży żołnierzy AK w Popiszkach, krzyży na cmentarzu w Glinciszkach, budowie cmentarza w Mikuliszkach. Był zaangażowany w budowę pomników pamięci w Krawczunach i kilku kwater żołnierskich na cmentarzach obecnej północnej Białorusi.

 

Za patriotyczną działalność otrzymał najpierw srebrną, a potem złotą odznakę Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Narodu Polskiego.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.