Wtorek, 7 lipca 2020

Wizyta Małżonki Prezydenta u rodziny repatriantów

Pierwsza Dama złożyła wizytę w Łochowie, gdzie odwiedziła rodzinę repatriantów z Ukrainy. Po śmierci rodziców dziewięcioro z dziesięciorga rodzeństwa udało się sprowadzić do Polski, gdzie żyją, uczą się i pracują od niemal roku.

 

Dwunastoosobowa polska rodzina mieszkała w miejscowości Stara Skwarzawa koło Żółkwi na Ukrainie. W 2016 roku zmarli oboje rodzice osieracając dzieci w wieku 10-20 lat. Po długich staraniach w ubiegłym roku udało się sprowadzić do Polski dziewięcioro rodzeństwa, na Ukrainie zdecydowała się zostać najstarsza córka wraz z babcią. Dwóch braci mieszka i pracuje w okolicach Warszawy. Dzisiaj w Łochowie Małżonka Prezydenta odwiedziła Wasylinę, Lubomira, Alexa, Mikołaja, Władysława, Wiktorię, Bożenę, Romana i Włodzimierza.

 

 

 

Podczas wtorkowej wizyty Pierwszej Damy rozmawiano o obecnej sytuacji rodziny, jej potrzebach i osiągnięciach. Najmłodsze dzieci uczą się w szkole podstawowej i średniej, a starszych pięcioro rodzeństwa podjęło pracę zawodową. Sprowadzenie rodziny do Polski było marzeniem matki dzieci, która działała w Towarzystwie Kultury Polskiej w Żółkwi. Z przedstawicielami żółkiewskiego oddziału Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Agata Kornhauser-Duda miała okazję się spotkać podczas ubiegłorocznej wizyty na Zobacz także:Małżonka Prezydenta odwiedziła Repatriantów Ukrainie. W trakcie udziału w Akcji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Małżonka Prezydenta odwiedziła również Sobotnią Szkołę Języka Polskiego w Żółkwi, gdzie wszystkie dzieci z rodziny uczęszczały na lekcje języka polskiego. Dzisiaj byli uczniowie żółkiewskiej placówki wspominali czas poświęcony na pielęgnowanie języka, naukę historii i kultury polskiej, dzięki którym dziś - w Polsce - mogą się swobodnie komunikować, kontynuować edukację i planować przyszłość w kraju przodków. Młodzi ludzie mówili o historii swojej rodziny, pielęgnowaniu języka polskiego w domu oraz o obecnych relacjach z bliskimi i przyjaciółmi mieszkającymi na Ukrainie.

 

 

Wiadomości o trudnej sytuacji rodziny dotarły do Polski za sprawą arcybiskupa lwowskiego. W pomoc rodzinie postanowili zaangażować się m.in. Wicemarszałek Senatu IX kadencji oraz prezes Zarządu Fundacji Leny Grochowskiej, która w ciągu ostatnich 6 lat sprowadziła do kraju dziewiętnaście rodzin repatriantów z byłych republik radzieckich. Dzięki współpracy z władzami samorządowymi rodzeństwo otrzymuje pomoc finansową oraz wsparcie gminnego Centrum Pomocy Społecznej.

 

W wizycie w Łochowie Pierwszej Damie towarzyszył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski. (KS)

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.