Wtorek, 4 lutego 2020

Agata Kornhauser-Duda i Elizabeta Gjorgievska odwiedziły szpital im. księżnej Anny Mazowieckiej

We wtorek w Warszawie odbyła się wizyta Pary Prezydenckiej Republiki Macedonii Północnej, w ramach której Pierwsze Damy Polski i Macedonii odwiedziły Szpital Kliniczny im. księżnej Anny Mazowieckiej. Wcześniej panie spotkały się z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 85. 

 

W cieszącym się długą tradycją szpitalu powstał pierwszy w Polsce Odział Patologii Ciąży. Placówka zajmuje się wszechstronną opieką nad kobietami w każdym wieku i nowonarodzonymi dziećmi, specjalizuje się w prowadzeniu ciąż pacjentek dotkniętych różnymi schorzeniami, z zagrożeniem porodem przedwczesnym oraz z ciążą mnogą, jak również leczeniem dzieci chorych i urodzonych przedwcześnie.

 

 

Pierwsze Damy złożyły wizytę na Oddziale Patologii Ciąży, gdzie rozmawiały z pacjentkami czekającymi na rozwiązanie i personelem medycznym, poznały również dzieci przebywające na oddziałach patologii i intensywnej terapii noworodka. Małżonki Prezydentów Zobacz także:Pierwsza Dama odwiedziła wcześniaki w warszawskim szpitaluŚwiatowy Dzień Wcześniaka skierowały słowa wsparcia do rodziców i wyraziły nadzieję na szybki powrót noworodków do domów. Niektóre z dzieci przyszły na świat z ekstremalnie niską masą ciała. Obie panie obiecały mocno trzymać kciuki za wszystkich pacjentów, szczególnie tych najmniejszych, nabierających sił w inkubatorach. W klinice hospitalizowanych jest rocznie około 3000 dzieci, w tym około 300 wymagających intensywnej terapii. Liczba pacjentów w Polsce, którzy przyszli na świat z wagą poniżej 1500 gramów wynosi ponad 100 rocznie.

 

 

Małżonka Prezydenta Macedonii Północnej, absolwentka wydziału stomatologii Uniwersytetu Medycznego w Skopje i autorka prac naukowych pytała o współpracę szpitala ze środowiskiem uniwersyteckim i studentami. Wyraziła jednocześnie nadzieję na możliwość współpracy naukowej między naszymi krajami, była ciekawa sytuacji matek i dzieci w Polsce, pytała o transport ratunkowy noworodków i wskaźniki zdrowia w naszym kraju.

 

 

Agata Kornhauser-Duda i Elizabeta Gjorgievska spotkały się także z dyrekcją szpitala i kierownikami klinik, którzy przedstawili działalność i osiągnięcia placówki, mówili m.in. o stosowanych terapiach, organizacji pracy w szpitalu, kompleksowej diagnostyce i noworodkach wymagających intensywnego nadzoru oraz ich adaptacji, bowiem w szpitalu powstała pierwsza w kraju Szkoła Rodziców Wcześniaka przygotowująca opiekunów do bezpiecznego zajęcia się maluchami w domach. Pierwsza Dama Polski serdecznie podziękowała pracownikom szpitala za gościnę, a Małżonce Prezydenta Macedonii Północnej za zainteresowanie sprawami pacjentów, opieką medyczną w Polsce i pracą naszych specjalistów. (KS)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.