Poniedziałek, 18 czerwca 2018

„Referendum konsultacyjne cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków”

Z ponad rocznej debaty w całej Polsce wynika, że referendum konsultacyjne ws. zmian w konstytucji cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków; propozycje pytań referendalnych są efektem wielu spotkań i debat - wynikają ze zgłaszanych przez Polaków oczekiwań - powiedział minister Krzysztof Łapiński.

 

Zobacz także:Propozycje pytań w referendum konsultacyjnym [PL/ENG]Posiedzenie NRR poświęcone referendum konsultacyjnemuMin. Mucha: Jest jeszcze pole do dyskusji ws. pytań, które padną w referendum konsultacyjnym We wtorek na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju, dot. przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji, przedstawione zostały propozycje 15 pytań referendalnych. Wśród nich znalazły się pytania m.in. o uchwalenie nowej konstytucji, obowiązek przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji, zagwarantowanie wprowadzenia nienaruszalności praw nabytych, takich jak 500 Plus, zagwarantowanie szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60. roku życia, a dla mężczyzn od 65. roku życia, oraz zagwarantowanie członkostwa Polski w UE i w NATO. Prezydent chce, by referendum odbyło się w dniach 10 i 11 listopada.


Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster - opublikowanego w poniedziałek w "Super Expressie" - wynika, że 56 proc. Polaków opowiada się za uchwaleniem nowej Konstytucji; 44 proc. jest przeciwko. 62 proc. ankietowanych chce z kolei uchwalenia zmian w obowiązującej ustawie zasadniczej, a 38 proc. - nie.


Komentując sondaż, minister Krzysztof Łapiński ocenił, że „w najbliższym czasie będziemy pewnie świadkami różnych sondaży”.  - Każdy będzie analizowany i pomocny w dalszym kształtowaniu debaty i kampanii referendalnej - wskazał.


- Z ponad rocznej debaty w całej Polsce wynika, że idea referendum cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków. Przedstawione propozycje pytań referendalnych są efektem wielu spotkań i debat - wynikają one ze zgłaszanych przez Polaków oczekiwań, co do kształtu przyszłej konstytucji, co potwierdza ten sondaż - stwierdził.


Rzecznik Prezydenta zaznaczył również, że Andrzej Duda „zainicjował debatę referendalną, bo uważa, że warto rozmawiać o nowej ustawie zasadniczej - takiej, która będzie napisana dla przyszłych pokoleń”. (PAP/KG)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.