Środa, 13 czerwca 2018

Min. Mucha: Jest jeszcze pole do dyskusji ws. pytań, które padną w referendum konsultacyjnym

Jest jeszcze pole do dyskusji ws. pytań, które padną w referendum konsultacyjnym - powiedział w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że w referendum paść ma 10 pytań, a Prezydent ma czas na przekazanie Senatowi postanowienia ws. referendum między 20 lipca a 10 września.


We wtorek podczas posiedzenia Narodowej Rady Rozwoju, w którym uczestniczył Prezydent Andrzej Duda, Paweł Mucha - który jest też pełnomocnikiem ds. referendum konsultacyjnego ws konstytucji - przedstawił propozycję 15 pytań, jakie mogłyby paść w referendum. PROPOZYCJE PYTAŃ REFERENDALNYCH >>>


- Jestem przekonany, że jest potencjał frekwencyjny w tych pytaniach – powiedział minister na antenie radiowej Trójki. Dodał też, że specjalnie zostało zaprezentowanych 15 pytań, jednak ostatecznie będzie ich nie więcej niż 10. - Jest absolutne pole do debaty" – stwierdził Paweł Mucha.

 

Według niego pytania zaprezentowane we wtorek odzwierciedlają oczekiwania Polaków formułowane podczas spotkań regionalnych, wyrażane w ankietach czy korespondencji.

Pytany, dlaczego wśród pytań znalazło się to dotyczące świadczenia 500 plus, minister powiedział, że dzisiaj, choć konstytucja stanowi o rodzinie, to robi to w sposób "miękki".

Zobacz także:Posiedzenie NRR poświęcone referendum konsultacyjnemu
- Teoretycznie rodzina jest i jest pewne wskazanie, że państwo prowadzi taką politykę, która jest zgodna z dobrem rodziny. My chcielibyśmy to ukonkretnić. Powiedzieć, że nie jest możliwe dokonywanie zmian systemowych in minus, na niekorzyść rodziny, bez zgody Polaków wyrażonej w odpowiedniej zmianie przepisów konstytucji - powiedział Sekretarz Stanu w prezydenckiej kancelarii.


Pytany, kiedy Prezydent przekaże Senatowi ostateczną listę pytań, Paweł Mucha powiedział, że najwcześniej może się to stać po 20 lipca, a najpóźniej do 10 września. - Jest możliwe, że Prezydent skieruje projekt 23 lipca, a 25 czy 26 lipca jest już uchwała senacka – mówił, przedstawiając najszybszy scenariusz.


Paweł Mucha ocenił, że działania Prezydenta związane z referendum konsultacyjnym ws konstytucji są sukcesem, bo dzięki temu w Polsce "dyskutuje się o zmianie konstytucji". - Wcześniej tego nie było - zauważył.


Zgodnie z konstytucją referendum ogólnokrajowe w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa ma prawo zarządzić sejm lub prezydent za zgodą senatu.


Ustawa o referendum ogólnokrajowym stanowi, że prezydent przekazuje senatowi projekt postanowienia o zarządzeniu referendum, zawierający treść pytań lub wariantów rozwiązania w sprawie poddanej pod referendum, a także termin jego przeprowadzenia. Senat w terminie 14 dni od dnia przekazania projektu postanowienia podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zarządzenie referendum.


Do wyrażenia zgody na przeprowadzenie referendum konieczna jest bezwzględna większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

(PAP/AW)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.