Wtorek, 12 czerwca 2018

Posiedzenie NRR poświęcone referendum konsultacyjnemu

Zobacz także:Propozycje pytań w referendum konsultacyjnym [PL/ENG]Propozycje pytań referendalnych, przedstawionych podczas spotkania Narodowej Rady Rozwoju z udziałem Prezydenta RP, dotyczą między innymi kwestii wsparcia dla rodziny, ochrony prawa do emerytury oraz członkostwa Polski w UE i NATO.


Jako pierwsze miałoby, zgodnie z projektem, zostać zadane pytanie o to, czy obywatele chcą uchwalenia nowej Konstytucji RP lub zmian w obowiązującej.


- Do tej pory uważałem, że pytań w referendum nie powinno być więcej niż 10. Na dziś projekt ten obejmuje 15 pytań, ale ja doszedłem do wniosku, że jestem gotów zgodzić się, żeby tyle pytań zostało zaprezentowanych - powiedział Prezydent na początku spotkania. Dodał, że pozostawia ten temat do przedyskutowania członkom Rady.

 

 

 

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że konstytucja z 1997 r. ma już 20 lat. Jego zdaniem należy odbyć dyskusję nad tym, czy postanowienia konstytucji dobrze funkcjonują, i czy spełniają pokładane w niej nadzieje i oczekiwania.

 

Potrzeba dyskusji nad nową ustawą zasadniczą wynika, jak mówił Andrzej Duda, z wielu zawodów, jakie obecna konstytucja sprawiła polskiemu społeczeństwu. Jednym z nich był fakt, że nie obroniła Polaków przed podwyższeniem przez parlament wieku emerytalnego. - Przeciwko temu protestowały wtedy związki zawodowe, było żądanie referendum, 2,5 mln podpisów - zaznaczył Prezydent.


 

Zobacz także:Paweł Mucha: Prezydent podtrzymuje, że przedmiotem referendum będzie nie więcej niż 10 pytańWśród propozycji pytań znalazły się m.in. te dotyczące zagwarantowania wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych, takich jak świadczenia „500+”, oraz konstytucyjnego zagwarantowania członkostwa Polski w UE i NATO. Oprócz tego obywatele mieliby być pytani o zagadnienia związane z bezpieczeństwem żywnościowym Polski, prawną ochroną ojcostwa, a także o ewentualne wzmocnienie kompetencji Prezydenta.

 

Jak zapowiedział Prezydent, ostateczne pytania referendalne zostaną zaprezentowane wraz ze złożeniem wniosku o referendum, czyli nie wcześniej niż 20 lipca.

(AW/PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.