Środa, 11 kwietnia 2018

„Najważniejsze to podnosić jakość życia Polaków”

- Chciałbym, żebyśmy byli w stanie wypracować taki model, który pozwoli nam rozwijać gospodarkę i rozwijać nasz kraj - mówił Prezydent Andrzej Duda, otwierając w Pałacu Prezydenckim debatę „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o gospodarce”.

 

To była kolejna konferencja przeprowadzona na szczeblu eksperckim w ramach konsultacji przed referendum konsultacyjnym w sprawie nowej konstytucji.

 

- Temat debaty jest fundamentalny - zauważył Prezydent Andrzej Duda, przypominając, że kwestie dotyczące gospodarki poruszała już Konstytucja 3 maja.

 

PEŁNA TREŚĆ WYSTĄPIENIA >>>

 

Jak mówił, konstytucje różnych państw w różny sposób ujmują sprawy związane z gospodarką. - W naszej konstytucji mamy jasno zapisane, że podstawą jest gospodarka społeczno-rynkowa - przypomniał Andrzej Duda, uznając to za bardzo pozytywne rozwiązanie. - Samo wprowadzenie zasady społecznej gospodarki rynkowej do naszego systemu konstytucyjnego, a więc systemu ustrojowego uważam za fundamentalne posunięcie. To wielki dorobek Solidarności - mówił Prezydent RP.

 

Zwrócił jednak uwagę, że w obowiązującej obecnie w Polsce konstytucji wśród fundamentów ustrojowych brakuje jednego elementu: pracy. - To przeoczenie. Bo niewątpliwie fundamentem gospodarki społeczno-rynkowej jest praca - przypomniał.

 

 

-  Nie ma też mowy o społecznej odpowiedzialności biznesu - wyliczał. - Czy zatem nie powinniśmy tego wskazać w treści naszej Ustawy Zasadniczej? – rozważał Andrzej Duda, podkreślając, że swoje propozycje przedstawia jako pytania po to, by eksperci znaleźli jak najlepsze rozwiązania.

 

- Chciałbym, żebyśmy byli w stanie wypracować taki model, który pozwoli nam nadal w sposób jak najbardziej sprawny rozwijać naszą gospodarkę - mówił Prezydent. - Ale przede wszystkim rozwijać nasz kraj i zapewnić to, co poprzez rozwój gospodarczy jest niezwykle istotne: podnoszenie jakości życia Polaków - podkreślał Andrzej Duda.

 

 

W debacie wzięli też udział m.in. Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, pełniący jednocześnie funkcję pełnomocnika do spraw referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji, ministrowie KPRP i Doradcy Prezydenta RP, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński oraz Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski.  (BZ)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.