Biuro Polityki Międzynarodowej

Biuro Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP to wzmocnienie organizacyjne i instytucjonalne tej części prezydenckiej administracji, która odpowiada za zadania z zakresu polityki międzynarodowej.

 

Biuro wspiera działania Prezydenta RP realizującego konstytucyjną funkcję najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach międzynarodowych. Najważniejszym celem, jakie stawia sobie Biuro na najbliższe lata, jest wzmocnienie pozycji i statusu Polski w relacjach międzynarodowych poprzez utrzymanie aktywności Prezydenta RP i państwa polskiego, jako znaczących oraz aktywnych aktorów polityki międzynarodowej.

 

 

W odróżnieniu od drugiego konstytucyjnie wyróżnionego obszaru – „polityka bezpieczeństwa’’ i zwierzchnictwo nad armią, w ramach którego Prezydent RP posiada aparat w postaci Biura Bezpieczeństwa Narodowego, zakres dotyczący polityki międzynarodowej od 1990 roku nie posiadał rozbudowanej struktury wspierającej działania Prezydenta RP.

 

Doświadczenia lat 2015-2020 pozwoliły na dynamiczną zmianę tej sytuacji w kierunku konsekwentnego powiększania zdolności do działania Prezydenta RP bez uszczerbku dla konstytucyjnych regulacji. PIĘĆ LAT POLITYKI MIĘDZYNARODOWEJ PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY >>>

 

Na czele Biura Polityki Międzynarodowej stoi – na wzór Biura Bezpieczeństwa Narodowego – szef Biura w randze sekretarza stanu, który wchodzi w skład kierownictwa Kancelarii Prezydenta RP. Prezydent powołał na to stanowisko Krzysztofa Szczerskiego, Sekretarza Stanu w KPRP.

 

 

Obok BPM funkcjonuje Kolegium Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP – czyli forum ekspertów, doradców Prezydenta, zajmujących się najważniejszymi wątkami polskiej polityki międzynarodowej. WIĘCEJ O STRUKTURZE >>>

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.