Poniedziałek, 1 października 2012

Katalog zasobów on-line dostępny na www.archiwaprzelomu.pl

Archiwum Senatu i Archiwum Prezydenta RP zapraszają wszystkich zainteresowanych transformacją państwa polskiego do korzystania z internetowego katalogu zasobów on-line na stronie projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” pod adresem www.archiwaprzelomu.pl.

 

Strona informacyjna wraz z katalogiem on-line jest efektem pracy archiwistów i ma docelowo prezentować dokumentację aktową, fotograficzną, audio i video związaną z przemianami, jakie miały miejsce w naszym kraju na przełomie lat 80. i 90. minionego stulecia. Za pośrednictwem niniejszego katalogu prezentujemy kopie cyfrowe dokumentacji rozproszonej po całym kraju, a także zagranicą, w instytucjach badawczo-naukowych oraz u osób prywatnych.

 

Proponowany przez nas katalog zasobów jest wersją testową i zawiera zespoły tematyczne dokumentacji aktowej. Wystarczy kliknąć na zakładkę „zasoby on-line” na portalu www.archiwaprzelomu.pl i przed oczyma ukazuje się baza danych.

 

Obecnie trwają prace nad przygotowaniem portalu do wprowadzenia katalogów obsługujących dokumentację na nośnikach audio-wizualnych , aby użytkownik mógł nie tylko przeczytać dokument, ale także wysłuchać nagrania audio np. z obrad posiedzeń Prezydium Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, czy też obejrzeć fragmenty filmu, kręconego amatorską kamerą w trakcie kampanii wyborczej z 1989 r.

 

Prezentacja portalu internetowego i katalogu zasobów on-line odbędzie się podczas seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991 w czasach przełomu. Przegląd źródeł – ocena stanu zachowania i mapa rozmieszczenia”.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.