Poniedziałek, 16 stycznia 2012

Archiwum Państwowe w Przemyślu pierwszym darczyńcą Archiwów Przełomu

Miło nam Państwa poinformować, iż Archiwum Państwowe w Przemyślu odpowiedziało na apel Kancelarii Senatu i Kancelarii Prezydenta, i jako pierwsze przekazało skany materiałów archiwalnych dokumentujących drogę do Niepodległości Państwa Polskiego.

 

Archiwum przeprowadziło kwerendę w dwóch zespołach archiwalnych, Akta Komisji Wyborczych do Sejmu i Senatu PRL z terenu województwa przemyskiego przeprowadzonych w dniu 4 VI i 18 VI 1989r, nr 1311 oraz w zespole Teki Ryszarda Głowackiego, nr 2221.

 

W wyniku rozpoczętych prac Archiwum wytypowało do skanowania wybrane dokumenty obrazujące wolne wybory w województwie przemyskim, w tym afisze i druki ulotne, i wykonało kopie zgodnie z zaleceniami technicznymi (patrz: www.senat.gov.pl/archiwa-przelomu/zalecenia-techniczne; www.prezydent.pl/kancelaria/archiwa-przelomu/zalecenia-techniczne ).

 

2 stycznia 2012 roku, do Archiwum Senatu a 3 stycznia br. do Archiwum Prezydenta wpłynęła płyta ze skanami materiałów. Archiwum w Przemyślu poinformowało także, że prace nad typowaniem materiałów na potrzeby Archiwów Przełomu trwają nadal.

 

Archiwum Senatu i Archiwum Prezydenta dziękuje za tak szybką reakcję i wsparcie Archiwów Przełomu, materiałami pochodzącymi ze zbiorów Archiwum Państwowego w Przemyślu i zobowiązuje się w przyszłości do zamieszczenia w katalogu internetowym (katalog w trakcie przygotowywania) niniejszej, tak cennej dokumentacji podając miejsce przechowywania oryginałów skanów, tj. Archiwum Państwowe w Przemyślu.

 

Archiwum Senatu i Archiwum Prezydenta apeluje do wszystkich instytucji naukowych w tym Archiwów Państwowych i osób fizycznych mogących wesprzeć działania Projektu Archiwa Przełomu o kontakt z Archiwum Senatu lub Archiwum Prezydenta, w celu ustalenia zasad współpracy.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.