Wtorek, 14 września 2021

Polska podziękowała Uzbekistanowi za pomoc w ewakuacji z Afganistanu

Ćwierć miliona szczepionek AstraZeneca przeciwko COVID-19 – wraz z listem do Prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa – przekazał, w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy, szef BBN Paweł Soloch podczas trwającej wizyty w Taszkencie.

 

W przekazaniu szczepionek uczestniczył także prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

 

Po zajęciu Afganistanu przez talibów, Polska – we współpracy z Uzbekistanem – realizowała między 18 a 26 sierpnia 2021 r. loty ewakuacyjne z Kabulu do Warszawy, którymi transportowani byli obywatele RP, krajów sojuszniczych, a także afgańscy współpracownicy polskich instytucji i Sił Zbrojnych.

 

Polskie samoloty wojskowe wykonywały loty wahadłowe z Nawoi w Uzbekistanie do Kabulu. Następnie ewakuowane osoby transportowano do Polski na pokładach samolotów PLL LOT.

 

Zobacz także:Prezydent RP rozmawiał z Prezydentem Uzbekistanu25 sierpnia 2021 r. w tej sprawie rozmawiali telefonicznie prezydenci Polski i Uzbekistanu – Andrzej Duda oraz Szawkat Mirzijojew. Prezydent RP zadeklarował wtedy wsparcie Uzbekistanu w walce z pandemią COVID-19.

 

Prezydenci rozmawiali także o potrzebie spotkania sekretarzy rad bezpieczeństwa Polski i Uzbekistanu oraz omówienia obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie i jej konsekwencjach dla państw europejskich, m.in. w wymiarze migracyjnym.

 

Podczas wizyty w Taszkencie, szef BBN odbędzie spotkania z ministrami obrony oraz spraw zagranicznych Uzbekistanu, a także szefem Aparatu Rady Bezpieczeństwa tego kraju.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.