Piątek, 23 lipca 2021

Uroczystości pogrzebowe kpt. Wojciecha Stypuły „Bartka”

Minister Wojciech Kolarski reprezentował Prezydenta RP Andrzeja Dudę podczas uroczystości pogrzebowych kpt. Wojciecha Stypuły „Bartka”. 

 

Sekretarz Stanu w KPRP Wojciech Kolarski w czasie uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach odczytał list Prezydenta RP oraz przekazał Rodzinie nadany Zmarłemu – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Kpt. Wojciech Stypuła „Bartek” spoczął w Panteonie Wyklętych na Cmentarzu Komunalnym w Wadowicach.

 

Wojciech Stypuła ps. „Bartek”

 

Urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej w pow. wadowickim. W okresie międzywojennym pełnił służbę w Wojsku Polskim. Był także instruktorem żeglarskim oraz zajmował się dziennikarstwem. W okresie okupacji niemieckiej należał do ZWZ-AK początkowo na terenie Warszawy, skąd musiał uciekać zagrożony aresztowaniem przez gestapo. Ukrywał się w klasztorze Górach Świętokrzyskich. W lipcu 1943 r. został przerzucony na Nowogródczyznę. Pełnił służbę w IV batalionie 77 pp AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Ragnara”, będąc oficerem do zadań specjalnych komendanta. Poza uczestnictwem w wielu akcjach prowadził także rozmowy z Niemcami doprowadzając do uwolnienia aresztowanych żołnierzy podziemia lub osób cywilnych. Również w trakcie operacji „Burza” w lipcu 1944 r. był wysyłany przez mjr. Macieja Kalenkiewicza „Kotwicza” oraz „Ragnara” z misjami prowadzenia rozmów z dowództwem sowieckiej partyzantki w rejonie Wilna.

 

Zginął na tzw. Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej 22 lipca 1944 roku zastrzelony przez sowietów. Szczątki Wojciecha Stypuły zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN w Puszczy Rudnickej na tzw. Długiej Wyspie na terenie Litwy.

 

Zobacz także:Wręczono noty identyfikacyjne 24 ofiar totalitaryzmówNota identyfikacyjna została przekazana rodzinie podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu w Pałacu Prezydenckim, 17 czerwca 2019.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.