Czwartek, 21 stycznia 2021

Rozmowa Prezydentów Polski i Niemiec

Prezydent Andrzej Duda siedzi, w ręku trzyma słuchawkę telefoniczną

 

Relacje polsko-niemieckie w kontekście 30-lecia traktatu o współpracy, pandemia i polityka transatlantycka były tematami rozmowy telefonicznej Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem.
 

Jak poinformował minister Krzysztof Szczerski, podczas niemal godzinnej rozmowy obaj Prezydenci podkreślili, że nasze kraje powinny dbać o to, by utrzymać zaangażowanie USA w bezpieczeństwo europejskie oraz silną więź euroatlantycką. – To dzisiaj wspólna rola Polski i Niemiec, by nowa administracja amerykańska utrzymała owe zaangażowanie w nasze bezpieczeństwo, w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO, ale także zaangażowanie ekonomiczne, polityczne i militarne w Europie – powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

 

Rozmawiano również o relacjach dwustronnych – w tym roku obchodzić będziemy 30. rocznicę podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. – Prezydenci mówili o obchodach tej rocznicy, ale także o tym, by ta rocznica zbiegła się z postępem w głównych zagadnieniach relacji polsko-niemieckich – dodał Krzysztof Szczerski. Chodzi m.in. o prawa w sferze edukacji i kultury mieszkającej w Niemczech Polonii oraz upamiętnienie polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie. 
 

Kolejny temat rozmowy to europejska solidarność w zakresie programu szczepień przeciwko COVID-19. Jak powiedział minister, Prezydenci zgodzili się, że bardzo ważnym elementem budowy zaufania do projektu europejskiego będzie fakt, że program szczepień przebiegnie według solidarnych i transparentnych zasad.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.