Środa, 20 stycznia 2021

Szef BBN: Sytuacja na Białorusi ważnym tematem współpracy polsko-ukraińskiej

Sytuacja na Białorusi to ważny temat polsko-ukraińskich konsultacji w sprawach bezpieczeństwa – powiedział szef BBN Paweł Soloch. Podkreślił znaczenie niezależnej, demokratycznej Białorusi dla bezpieczeństwa Polski i Ukrainy.


W środę odbyło się polsko-ukraińskie seminarium na temat sytuacji na Białorusi. W wideokonferencji wzięli udział przedstawiciele władz Polski, Ukrainy oraz białoruskiej opozycji.

 

– To kolejne w ostatnim czasie intensywne konsultacje z radą bezpieczeństwa narodowego Ukrainy. W ostatnich miesiącach coraz ważniejszym tematem naszej współpracy staje się sytuacja na Białorusi – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

– Podstawą naszego bezpieczeństwa – zarówno Ukrainy, jak i Polski – jest niezależna, demokratyczna Białoruś, której mieszkańcy sami decydują o losie swojego państwa – podkreślił. – Dlatego jesteśmy żywotnie zainteresowani wsparciem procesu demokratyzacji Białorusi. Zależy nam też na spójnej i zdecydowanej polityce Zachodu wobec panującego na Białorusi reżimu – dodał.

 

Paweł Soloch wyraził zadowolenie z faktu, że „udział w dzisiejszej dyskusji wzięli przedstawiciele niezależnych środowisk białoruskich, w tym szef białoruskiego opozycyjnego Narodowego Zarządu Antykryzysowego amb. Paweł Łatuszka". – Podkreślili oni wagę wsparcia, jakie udzielane jest przez Polskę i Ukrainę na rzecz prześladowanych białoruskich obywateli, ale także w szerszej perspektywie, związane z budowaniem wspólnego stanowiska Zachodu wobec sytuacji na Białorusi – powiedział. Dodał, że rozwój wydarzeń na Białorusi i wsparcie dla niej będą tematem kolejnych konsultacji. Tego tematu będzie m.in. dotyczyć najbliższe spotkanie trójkąta lubelskiego – przedstawicieli Polski, Litwy i Ukrainy.

 

W środowej dyskusji wzięli sekretarze rad bezpieczeństwa Polski i Ukrainy Paweł Soloch i Oleksyj Danyłow, wiceministrowie spraw zagranicznych Marcin Przydacz i Wasyl Bodnar, dyrektor OSW Adam Eberhardt, doradca ministra spraw zagranicznych Ukrainy amb. Wołodymyr Chandogij, dyrektor inicjatywy ekspertów spraw bezpieczeństwa iSANS (International Strategic Action Network for Security) Vlad Kobets, a także szef białoruskiego opozycyjnego Narodowego Zarządu Antykryzysowego amb. Paweł Łatuszka.


Wideokonferencja składała się z dwóch paneli poświęconych ocenie obecnej sytuacji na Białorusi, a także analizie potencjalnych działań Polski i Ukrainy na rzecz wspierania białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego i niezawisłości Białorusi. Seminarium zorganizowały BBN oraz Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.(PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.