Wtorek, 12 stycznia 2021

Iluminacja z okazji litewskiego Dnia Obrońców Wolności

Iluminacja wyświetlona na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Kancelaria Prezydenta RP w symboliczny sposób, poprzez iluminację na fasadzie Pałacu Prezydenckiego, przyłączyła się do obchodów litewskiego Dnia Obrońców Wolności. Iluminacja została wyświetlona w przededniu 30. rocznicy wydarzeń styczniowych.

 

13 stycznia 1991 r. jednostki Armii Radzieckiej wkroczyły do Wilna, zajęły wieżę telewizyjną i inne strategiczne obiekty. Doszło do starć, w których zginęło 14 osób narodowości litewskiej, a piętnasta zmarła od odniesionych obrażeń. Na Litwie 13 stycznia jest obchodzony jako Dzień Obrońców Wolności.

 

Elementem iluminacji jest słowo „wolność” w języku polskim i litewskim – słowo „laisve” zostało wyświetlone w takiej formie, w jakiej było pisane na barykadach, które 30 lat temu otaczały parlament w Wilnie, kiedy jego obrońcy bronili go przed atakiem oddziałów sowieckich.

 

Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił, że wydarzenia z 13 stycznia 1991 r. to moment odradzania się niepodległej Litwy. – Prezydent Duda tym symbolicznym gestem, tą iluminacją, chce przypomnieć o łączących nas z Litwą wspólnych wartościach, a jedną z nich jest właśnie wolność, a także chce wskazać na wspólnotę losów; nasze narody i nasze państwa doświadczyły komunistycznego zniewolenia i to doświadczenie nas łączy – powiedział.


Minister zaznaczył też, że w czasie sprawowania przez Andrzeja Dudę funkcji Prezydenta iluminacje stały się nową formą komunikacji wizualnej; wyświetlono ich do tej pory na fasadzie Pałacu Prezydenckiego ponad 140.
(PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.