Wtorek, 10 września 2019

Prezydent Łotwy w środę złoży wizytę w Polsce

Prezydent Republiki Łotewskiej Egils Levits złoży w środę wizytę oficjalną w Polsce. Tematami rozmów z Prezydentem Andrzejem Dudą będą m.in. relacje dwustronne, współpraca w UE i NATO, a także współpraca regionalna w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz Rady Państw Morza Bałtyckiego.

 

Po ceremonii oficjalnego powitania, która odbędzie się o godz. 10.00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, zaplanowane są rozmowy Prezydentów „w cztery oczy”, a następnie rozmowy plenarne delegacji. Obaj przywódcy spotkają się także z mediami. PROGRAM PRASOWY >>>


Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski poinformował, że Prezydenci Duda i Levits będą rozmawiać na tematy dotyczące relacji dwustronnych, sytuacji mniejszości polskiej na Łotwie, współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO, dialogu na szczeblu regionalnym – zwłaszcza w kontekście niedawno zakończonego przewodnictwa Łotwy w Radzie Państw Morza Bałtyckiego oraz na szczeblu unijnym w zakresie polityki wschodniej i europejskiej.


Minister Szczerski dodał, że rozmowy będą także dotyczyć rozwijania współpracy regionalnej w ramach Inicjatywy Trójmorza, w tym wspólnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, takich jak Via Baltica, Rail Baltica i Via Carpatia oraz kwestii synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą kontynentalną za pośrednictwem Polski.

 

– Doceniamy fakt, że Warszawa jest jedną z pierwszych stolic europejskich, którą odwiedza Prezydent Łotwy. Ten kraj jest ważnym sojusznikiem Polski w polityce bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście zaangażowania polskich żołnierzy w Wielonarodowej Grupie Bojowej NATO na Łotwie – powiedział minister.

 

Podkreślił, że Polska i Łotwa są też partnerami w ramach UE, gdzie mają zbieżne stanowiska w odniesieniu do finansowania Polityki Spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. –  Zależy nam na dalszym zacieśnianiu relacji politycznych i ekonomicznych z Łotwą i innymi krajami regionu Morza Bałtyckiego – dodał Krzysztof Szczerski.

 

Minister poinformował ponadto, że podczas rozmów nie zabraknie tematów dotyczących problemów polityki europejskiej szczególnie w kontekście doświadczeń Prezydenta Levitsa jako sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
(PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.