Środa, 27 marca 2019

Minister Mucha: Centrum Usług Społecznych ma odpowiadać na potrzeby mieszkańców

Centra Usług Społecznych to wyjście z kompleksową propozycją wsparcia dla wszystkich osób, które w jakimś momencie potrzebują pomocy  - mówił minister Paweł Mucha o prezydenckiej inicjatywie powołania w gminach Centrów Usług Społecznych.

 

Kancelaria Prezydenta skierowała projekt ustawy o Centrach Usług Społecznych do Sejmu pod koniec listopada ubiegłego roku. Zgodnie z koncepcją przyjętą w projekcie ustawy, centra będą tworzone w celu „zaspokajania przez gminę potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie określonych usług społecznych oraz koordynacji tych usług”; będą to nowe jednostki organizacyjne gmin, i zarazem nowe instytucje lokalnej polityki społecznej, służące rozwojowi i integracji usług społecznych, organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym.

 

- Centra będą działały na zasadzie tzw. „jednego okienka” - tłumaczył Paweł Mucha. - Wychodzimy w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom czy programom, które w wielu miejscach w Polsce są dzisiaj realizowane, a brak jest narzędzi prawnych, które pozawalałyby prowadzić tę działalność w sposób zorganizowany. Samorządowcy bardzo pozytywnie ten projekt oceniają – zapewnił minister Mucha. 

 

- Centrum Usług Społecznych ma odpowiadać na potrzeby mieszkańców, a tych wyzwań jest bardzo dużo. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ten projekt stanie się obowiązującym prawem - podkreślił. 

 

Zobacz także:Trwa cykl konferencji „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich” W Barzkowicach (woj. zachodniopomorskie) minister Paweł Mucha wziął dziś udział w organizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP konferencji  z cyklu „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”. Celem spotkań jest prezentacja podejmowanych przez państwo działań, służących podnoszeniu jakości życia mieszkańców polskiej wsi. Jedną z prezentowanych inicjatyw jest prezydencki projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez Centrum Usług Społecznych. 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.