Czwartek, 11 października 2018

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski z udziałem ministra Kolarskiego [PL/ENG]

Zobacz także:List Prezydenta z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski „Liczę na to, że cały kompleks placówek w Parku Niepodległości, powstającym na Cytadeli Warszawskiej – także mające się tu przenieść Muzea Wojska Polskiego i Katyńskie oraz kontynuujące działalność Muzeum X Pawilonu” – będzie przyciągać uwagę Polaków i odwiedzających nasz kraj gości, przedstawiając dzieje ojczyste w całym ich bogactwie i pięknie, bohaterstwie i dramatyczności - napisał Prezydent z okazji uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wziął udział minister Wojciech Kolarski. ENGLISH VERSION>>

 

Podczas ceremonii doszło do złożenia aktu erekcyjnego, kamienia węgielnego oraz kapsuły czasu do mobilnego bloku betonowego. Odczytano także „list przewodni do przyszłych pokoleń”. Krótkie modlitwy odprawili przedstawiciele różnych wyznań: bp Michał Janocha, abp Sawa, bp Jerzy Samiec oraz rabin Michael Schudrich.

 

 

Muzeum Historii Polski jest jedną z największych współczesnych inwestycji państwowych w dziedzinie kultury. Będzie ono prezentowało najważniejsze momenty historii Polski i narodu, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Celem działalności Muzeum pozostanie prowadzenie projektów wystawienniczych, edukacyjnych i badawczych, aby budować nowoczesną wrażliwość patriotyczną.

 

„Powołane przed 12 laty Muzeum, mające do spełnienia najistotniejsze zadania w dziedzinie edukacji i upowszechniania wiedzy o naszych dziejach, pozostaje aż do tej pory placówką bez stałej, docelowej siedziby. Przez ten czas zespół Muzeum Historii Polski dał liczne dowody ogromnego potencjału, jaki tkwi w jego twórcach i współpracownikach” - podkreślił Prezydent. 

 

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą, przedstawiając najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu.

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.