Piątek, 10 sierpnia 2018

1 września Prezydent udaje się do Tczewa; na Westerplatte reprezentować go będzie kierownictwo BBN

1 września Prezydent Andrzej Duda udaje się do Tczewa, gdzie weźmie udział w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej; na Westerplatte będzie go reprezentować kierownictwo BBN - poinformował w piątek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

 

Jak zaznaczył, decyzja o takiej formie udziału Andrzeja Dudy w tegorocznych obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej wynika z intencji przypominania o ofiarach cywilnych ataku Niemiec na Polskę.

 

Jak mówił prezydencki minister, Tczew podobnie jak Wieluń, gdzie Andrzej Duda wziął udział w uroczystościach rocznicowych w zeszłym roku, to jeden z tych celów pierwszych niemieckich bombardowań, które symbolizują wojnę totalną, w której celem było nie tylko wojsko, ale też ludność i infrastruktura cywilna.

 

- Natomiast na Westerplatte Prezydenta reprezentować będzie kierownictwo BBN-u - dodał minister.

 

Pytany, czy w uroczystościach na Westerplatte powinien zostać uwzględniony udział wojska, Szczerski odpowiedział: - Według mojej wiedzy historycznej na Westerplatte walczyli żołnierze, to była jednostka wojskowa i na Westerplatte czcimy rozpoczęcie walk armii polskiej w obronie Rzeczpospolitej; 1 września 1939 r. na Westerplatte nie odbył się zlot młodzieży z różnych krajów, tylko nastąpił atak armii niemieckiej na armię polską. Upamiętnienie powinno być - zdaniem Krzysztofa Szczerskiego - "adekwatne do wiedzy historycznej i faktów, które tam miały miejsce".

 

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.