Poniedziałek, 2 lipca 2018

Prezydent weźmie udział w Forum Regionów Trójmorza

W Jasionce koło Rzeszowa odbędzie się we wtorek - z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy - Forum Regionów Trójmorza. - To pierwsze tego rodzaju wydarzenie organizowane w ramach Inicjatywy Trójmorza. Wyjątkowość tego Forum polega m.in. na tym, że jego inicjatorami są same regiony, w tym przypadku przede wszystkim Województwo Podkarpackie. Ten fakt potwierdza podstawową diagnozę prezydentów państw Trójmorza — istnienie na poziomie władz lokalnych i samorządowych potrzeby pogłębiania współpracy infrastrukturalnej i gospodarczej – wskazał Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. 


Zobacz także:Szczyt Trójmorza z udziałem prezydenta USA PL/ENGSzczyt Inicjatywy Trójmorza NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE - Jest to kolejny etap rozwoju Inicjatywy Trójmorza, która od początku zakładała wcielanie idei współpracy państw naszego regionu na wielu poziomach i z udziałem wielu podmiotów. Zatem przy udziale nie tylko władz poszczególnych państw i instytucji UE, ale także samorządów, ekspertów czy biznesu. Tym samym pokazujemy, że Inicjatywa jest nie tylko otwarta, ale przede wszystkim skoncentrowana na osiąganiu konkretnych efektów. W ten sposób płynnie przechodzimy z etapu rozważań teoretycznych do fazy praktycznego realizowania współpracy Trójmorza – podkreślił minister Szczerski.

 

- Dlatego tematami przewodnimi Forum Regionów są budowa drogi Via Carpatia oraz utworzenie Obserwatorium Regionów Trójmorza, które będzie gromadzić niezbędne dane statystyczne dotyczące naszego regionu. Te dwa komponenty — inwestycyjny i informacyjny — to najważniejsze punkty programowe Forum Regionów - zaznaczył.

 

Zobacz także:Wystąpienie Prezydenta na spotkaniu z Ambasadorami RP O znaczeniu Inicjatywy Trójmorza mówił Prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania z Ambasadorami RP. Wspomniał, że niemal równo rok temu miał miejsce szczyt Inicjatywy Trójmorza w Warszawie, w którym wziął udział Prezydent USA Donald Trump.  - Dzisiaj na Polsce spoczywa duża odpowiedzialność za skuteczne kontynuowanie współpracy wszystkich zainteresowanych krajów. Tegoroczny szczyt, który odbędzie się w Bukareszcie powinien pokazać, że Inicjatywa Trójmorza dojrzała i działa dynamicznie – powiedział Prezydent, dodając, że Polska chce inspirować do działania oraz proponować projekty, które później będzie można wspólnie zrealizować. - Dlatego jesteśmy autorami pomysłu powstania Funduszu Inicjatywy Trójmorza, a także będziemy gospodarzami Forum Regionów Trójmorza, które już jutro zostanie zainaugurowane w Jasionce koło Rzeszowa – dodał Andrzej Duda. 

(KG)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.