Piotr Kraśko: Jest z nami prezydent Lech Kaczyński. Panie prezydencie, za dokładnie 24 godziny będzie Pan przemawiał na forum Zgromadzenia Ogólnego. O czym będzie Pan mówił?

Lech Kaczyński: Przede wszystkim będę mówił o wartości, jaką jest solidarność, o niedostatku, o relacjach między bogatymi a biednymi. Cieszę się, że to przemówienie bardzo odpowiada moim przekonaniom. Na ogół mówię przemówienia całkowicie a vista, natomiast w tym przypadku ono zostało przygotowane. Ci współpracownicy, którzy je przygotowali, trafili w moją wizję świata pod tym względem, oczywiście w wizję, która jest sformułowana w języku dopuszczalnym w tym budynku, obok którego stoimy.

Ameryka jest zdecydowanie podzielona: jedni uważają, ze prezydent Bush powinien rozmawiać z prezydentem Iranu, bo jedyną droga jest dyplomacjam inni uważają, że nie powinien mu podać nawet ręki. Jakie jest Pana zdanie? Nie pytam o to, czy prezydent Bush powinien z nim rozmawiać, ale czy powinno się prowadzić negocjacje z Iranem?

To są okoliczności miejsca i czasu, dlatego, że tutaj nie ma jednej reguły. Są tacy groźni przywódcy, z którymi warto rozmawiać, bo oni są do zmiany – w tym sensie, żę można ich do czegoś nakłonić, czasem można coś na nich wymusić...

A można coś wymusić na prezydencie Iranu?

...i są tacy, z którymi tego rodzaju metody nie dają żadnego rezultatu. Nie chciałbym przesądzać, jaki jest prezydent Iranu, bo nie miałem nigdy w życiu okazji go poznać. W zasadzie w dzisiejszym świecie zasada: „rozmawiać” powinna przeważać nad „nie rozmawiać”. Ale to nie jest reguła bez wyjątku.

Ostatnie pytanie: o czym będzie Pan rozmawiał z prezydentem Chirakiem, bo z nim też spotka się Pan tutaj, w gmachu ONZ?

Będziemy na pewno rozmawiali o tej instytucji, bo tutaj się spotykamy. Będziemy rozmawiali o sytuacji w Europie, pewnie o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Bardzo dziękuję. Tutaj, przed gmachem ONZ, na 24 godziny przed swoim przemówieniem na forum Zgromadzenia Ogólnego, naszym gościem był prezydent Lech Kaczyński.


Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.