Silna i nowoczesna armia

Podstawowym elementem obrony narodowej są Siły Zbrojne RP, których Zwierzchnikiem jest prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński. Strategiczna wizja Sił Zbrojnych RP zawarta jest w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego, zatwierdzonej przez prezydenta RP 13 listopada 2007 r.

Lech Kaczyński inicjuje działania, dzięki którym w dynamicznie zmieniającym się świecie nasza armia przejdzie transformację umożliwiającą dopasowanie jej zdolności obronnych do nowych zagrożeń.

Armia ochotników

Już w październiku 2006 r. Lech Kaczyński ogłosił, iż nasze wojsko będzie w pełni profesjonalne, czyli złożone wyłącznie z ochotników – zawodowców, dobrze wyszkolonych i wyposażonych. Ponadto analizując doświadczenia zachodnich sojuszników uznał, że ten niezwykle skomplikowany proces musi zostać rozłożony w czasie, ponieważ wtedy nie wpłynie negatywnie na jakość naszych Sił Zbrojnych.

Udział w misjach

Prezydent RP uważa, iż wojsko stanowi element polityki zagranicznej. Jeśli Polska chce należeć do państw liczących się w świecie, jej żołnierze muszą dbać o zapewnienie bezpieczeństwa także na obszarach poza granicami własnego kraju. Muszą włączać się w misje prowadzone pod auspicjami ONZ, NATO, UE oraz koalicji międzynarodowych.

Dlatego Lech Kaczyński jest zwolennikiem czynnego uczestnictwa naszych oddziałów w misji afgańskiej, a wcześniej popierał udział polskich żołnierzy służących w PKW w Iraku. Prezydent RP sprzeciwia się jednocześnie likwidowaniu misji funkcjonujących pod sztandarami Organizacji Narodów Zjednoczonych.

To właśnie misje w Iraku i Afganistanie doprowadziły do faktycznego przeobrażenia naszego wojska. Z armii poligonowej powstała armia sprawdzona w boju. W opinii prezydenta dzięki doświadczeniom z Iraku i Afganistanu nasze wojsko, lepiej niż przez tymi misjami, jest w stanie bronić granic Polski.

Awanse dla zdolnych i doświadczonych

Awansując na stopnie generalskie i wyznaczając na najważniejsze stanowiska w Siłach Zbrojnych, Lech Kaczyński kieruje się zasadą promowania oficerów młodych, z wiedzą zdobytą w nowoczesnych uczelniach wojskowych oraz doświadczeniem wyniesionym z misji.

Pielęgnowanie tradycji

W opinii prezydenta RP armia musi dbać o swoją tożsamość i tradycje. Ma być powodem do dumy dla Polaków. Dlatego w 2007 roku z okazji Święta Wojska Polskiego na polecenie Zwierzchnika Sił Zbrojnych przygotowano pierwszą od lat defiladę wojskową. Było to zdarzenie cieszące się niezwykłym zainteresowaniem milionów Polaków.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.