Historyczna gra uliczna

Przygotowania

Plan gry
 
Plan gry zawiera opis trasy, po której powinni się poruszać uczestnicy. W naszej grze jest to trasa, na której znajdują się miejsca związane z historią „Solidarności", ważnych wydarzeń stanu wojennego, siedziby Komitetu Obywatelskiego, wyborów 1989 itd. Być może w mieście jest pomnik, tablica pamiątkowa przypominająca o tamtych latach i wydarzeniach? Takie obiekty także powinny „brać udział" w grze. Uczestnicy odnajdują takie punkty, z odnalezionych opisów uczą się historii i znaczenia miejsca, opisują je lub rysują czy fotografują. Do zabawy można zaangażować postaci z tamtego czasu (posła lub senatora wybranego w wyborach 1989, ówczesnego szefa „Solidarności", bohatera stanu wojennego, osobę ukrywająca się wtedy, księdza z parafii, która udzielała schronienia aktywistom związkowym, lub gdzie mieścił się Komitet Pomocy Internowanym). Taka osoba czeka na uczestników w określonym miejscu a zadaniem może być przeprowadzenie rozmowy, uzyskanie konkretnych informacji, wspólna fotografia. Osoby „historyczne" mogą też być odgrywane: zadaniem uczestników jest odgadnięcie, na podstawie zadawanych pytań lub opisu wydarzeń w których odgrywana postać brała udział, kto to jest. Wszystkie punkty, które mają odwiedzić uczestnicy są zaznaczone na prostej mapce dołączonej do planu (chyba, że trzeba te punkty dopiero odgadnąć na podstawie opisu). Najlepiej żeby każdy z punktów nawiązywał do wydarzeń sprzed 20 lat. Wtedy uczestnicy gry odkrywają na nowo swoją miejscowość. Scenariusz i mapkę można przygotować samemu, na komputerze i kopiować wydruki.
 
Zadania
 
Zadania wykonywane na trasie także powinny nawiązywać do wydarzeń sprzed 20 lat. Mogą to być także:
Przygotowanie trasy
 
Punkty zadaniowe należy odpowiednio oznaczyć - może być również tak, że w ramach zadania trzeba będzie znaleźć ukryty punkt. Niektóre punkty powinny być obsługiwane przez przygotowane osoby, które będą zlecały wykonanie zadania, oceniały je i udzielały dalszych wskazówek. W miarę możliwości dobrze jest umożliwić w niektórych punktach poczęstunek.
 
Przebieg
 
Uczestnicy dzielą się na drużyny. Każda drużyna otrzymuje materiały i kartę do gry, na której opisane są punkty, które drużyna musi odwiedzić pokonując trasę. Opis trasy musi być różny dla różnych grup, tak, żeby docierały one do poszczególnych punktów w różnym czasie. Na koniec, po przejściu trasy przez wszystkich uczestników, porównuje się czas przejścia, ocenia wykonanie zadań. Wtedy też drużyny mogą przedstawić zadania przygotowane dla przeciwników a ci powinni je rozwiązać.
 
Promocja
 
Gra może być ciekawa dla lokalnych gazet, telewizji, stacji radiowych. Warto zaprosić dziennikarzy np. na metę gry.
 
Pozyskiwanie środków
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.