Niedziela, 21 czerwca 2015

Anna Komorowska na obchodach 100. rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego

Małżonka prezydenta uczestniczyła we mszy św. odprawionej w Panteonie Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej w związku z 100. rocznicą urodzin spoczywającego tam ks. Jana Twardowskiego. Uczestniczyli w niej m.in. uczniowie i nauczyciele szkół  z całej Polski noszących imię ks. Twardowskiego.

Przewodniczący mszy kardynał Nycz podkreślał, że wszyscy potrzebują w życiu wzorców. Można, jak mówił, czerpać je z postaw osób, które uczą nas, jak postępować swoim przykładem. - Ks. Jan Twardowski, którego czcimy w setną rocznice urodzin, za którego się modlimy przy jego grobie () to patron aktualny i potrzebny - ocenił.

- Ludzie spotykali go i słuchali. Spotykali na ambonie, kiedy głosił piękne, proste, głębokie kazania. Spotykali go w konfesjonale, gdzie spowiadał, prowadził ku Bogu nieraz bardzo pogubionych ludzi. Spotykali go na ławeczce na Krakowskim Przedmieściu gotowego do rozmowy z każdym i mówiącego tak, jak napisał w jednym z wierszy: „nie bój się, nie przyszedłem cię nawracać” - powiedział kardynał. Wspominał, że kapelan nigdy nie mówił o sobie, że jest poetą, ale że jest księdzem piszącym wiersze. - Wiersze ciekawe, wiersze interesujące, piękne i profesjonalne - zaznaczył.

Anna Komorowska powiedziała, że ks. Twardowski w swojej twórczości chwalił Stwórcę i Jego dzieło w sposób przemawiający do wszystkich pokoleń. - Myślę że warto do plecaka czy walizki zabrać tomik poezji ks. Twardowskiego. Może lektura wierszy w innym otoczeniu pozwoli wam spojrzeć na twórczość jeszcze szerzej - powiedziała, życząc młodym ludziom w związku z dobiegającym końca rokiem szkolnym udanych wakacji.

Wybitny poeta, autor ponad 50 książek, świetny kaznodzieja, serdeczny człowiek - ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 w Warszawie, zmarł również w stolicy 18 stycznia 2006 r. (PAP, inf. własna)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.