Sobota, 6 czerwca 2015

Anna Komorowska na VI. Dniu Warszawskich UTW

Z każdym rokiem słowo senior brzmi coraz dumniej; to państwa zasługa - mówiła małżonka prezydenta Anna Komorowska podczas sobotniego dnia warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

 

Małżonce prezydenta towarzyszył Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski.

 

Spotkanie - zorganizowane na torze wyścigów konnych na Służewcu już po raz szósty - kończy rok aktywności UTW w stolicy. Celem imprezy jest m.in. integracja słuchaczy 38 stołecznych UTW.

 

Otwierając obchody Anna Komorowska powiedziała, że przez pięć lat sprawowania prezydentury przez jej męża polubiła środowisko UTW i zaprzyjaźniła się z nim. Dodała, że każde z nim spotkanie daje jej siłę do działania. - Mam nadzieję, że tak pozostanie - podkreśliła.

 

- UTW mają niezwykle ważną rolę do odegrania, bo seniorzy mają coraz więcej do powiedzenia - mówiła Pierwsza Dama do kilku tysięcy zgromadzonych. - Mam wrażenie, że z każdym rokiem słowo senior brzmi coraz dumniej; to państwa zasługa - dodała Anna Komorowska, która patronuje UTW. Przekazała "gorące pozdrowienia" od męża.

 

Dla uczestników spotkania zaśpiewała Maryla Rodowicz. Było także wspólne śpiewanie. Nad hippodromem unosiły się słowa piosenki: "Mieć znów 20 lat!". Można było skosztować produktów ekologicznych i regionalnych czy zasięgnąć rad co do zdrowego odżywiania. Zorganizowano także konkurs kapeluszy - niektóre panie rywalizowały na najbardziej fantazyjne nakrycia głowy.

 

Uniwersytety Trzeciego Wieku to przedsięwzięcia edukacyjne dla seniorów, którzy uczestniczą w zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym, organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia. Chodzi nie tylko o rozwijanie zainteresowań i aktywne spędzanie czasu, ale i o upowszechnianie zdrowego trybu życia.

 

W Polsce działa ponad 500 UTW; zrzeszają ok. 150 tys. osób. Ruch obchodzi właśnie 40-lecie.

 

Na aktywizację seniorów rząd na lata 2014-2020 przeznaczył 280 mln zł - mogą z nich korzystać m.in. UTW.(PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.