Niedziela, 11 listopada 2012

"Dziękuję za mądre zagospodarowywanie wolności"

Prezydent Bronisław Komorowski wręczając w niedzielę  z okazji Święta Niepodległości wysokie odznaczenia państwowe dziękował za mądre zagospodarowywanie odzyskanej wolności, niepodległości. Podkreślał, też znaczenie patriotyzmu skierowanego w przyszłość.

 

- Święto Niepodległości to święto radosne, jeśli można cieszyć się niepodległością. Nam przyszło żyć w takich czasach, kiedy jest jeszcze świeża pamięć braku niepodległości i świeża pamięć ponownego jej odzyskania - powiedział Bronisław Komorowski podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

 

Zobacz także:Odznaczenia państwowe w Święto NiepodległościPrezydent odznaczył w niedzielę Orderem Orła Białego: Jerzego Buzka, Normana Daviesa oraz Adama Strzembosza. Podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. W uroczystości uczestniczyła Pierwsza Dama Anna Komorowska, Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski wraz z ministrami w KPRP oraz Doradcy Prezydenta RP.
 

- Jest mi niesłychanie miło, że mogę w dniu Święta Niepodległości, święta radosnego podziękować z całego serca w imieniu całej Polski wielu wybitnym osobom, wybitnym Rodakom, którzy wnieśli swój wielki wkład zarówno w to, o czym opowiada nasz hymn, kiedy trzeba było szablą odbierać wolność, ale i za to, co się kryje za całą pracą, za mądrym zagospodarowywaniem odzyskanej wolności, niepodległości – podkreślił prezydent.
 

Kawalerom Orderu Orła Białego Bronisław Komorowski dziękował za to, że potrafili nie tylko działać na rzecz wolności w czasach trudnych, ale także mądrze zagospodarowywać wolność w dniu dzisiejszym, w sposób mądry odpowiedzialny budując także nasze dalsze ambicje i umiejętności odnajdywania się w świecie, w którym dziś żyjemy.
 

Prezydent dziękował Jerzemu Buzkowi za to, że umacnia nasze polskie marzenia o odgrywaniu jak najlepszej, najmądrzejszej, ale i jak największej roli w integrującej się Europie.
 

Normanowi Daviesowi prezydent dziękował za to, że w sposób wyjątkowy opowiadał o niełatwej historii Polski, o niełatwej Polsce ludziom z innych krajów, ale także uczył nas tu, w Polsce doceniać własną wolność, demokrację. Dziękował za umiejętność pokazywania naszej polskiej rzeczywistości, historii oczami człowieka patrzącego także z zewnątrz.
 

Bronisław Komorowski podziękował Adamowi Strzemboszowi zarówno za to, c0 jest istotą naszej historii XX wieku – umiejętność łączenia walki o wolność z mądrym jej zagospodarowywaniem. – Dziękuję za te wielkie chwile, które przeżywaliśmy razem w walce o zrealizowanie testamentu Polski Podziemnej poprzez wielki, wspaniały obóz „Solidarności”, jak i za wspólne chwile, kiedy przyszło nam razem zagospodarowywać rzeczywistość Polski poprzez trudne reformy pana profesora, także w obszarze sądownictwa, wymiaru sprawiedliwości – powiedział prezydent.
 

- Dziękuję wszystkim, chciałbym każdego z Państwa wymienić – zaznaczył prezydent. Wspomniał też Wandę Chotomską, podkreślił, że jej książki są źródłem wzruszenia i umiejętność kochania Polski, języka, kultury dla naszych dzieci i wnuków.

- Jest mi niesłychanie miło, że 11 listopada, kiedy w sposób naturalny myślimy o wielkich architektach Polski Niepodległej, kiedy myślimy odwracając się, aby docenić dokonania Narodu sprzed wielu pokoleń, dostrzegamy to, co dzisiaj stanowi istotę polskiego patriotyzmu – patriotyzm pracy, patriotyzm działania na rzecz innego człowieka, patriotyzm – silnie zakorzeniony w tradycjach, ale wymierzony w przyszłość, w wymiarze kultury, nauki i każdego obszaru składającego się na rzeczywistość i przeszłość Narodu polskiego - mówił prezydent.
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.