Wtorek, 11 listopada 2014

Wzór na trwałą niepodległość Polski

Rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i integracja z Zachodem to elementy wzoru na trwałą niepodległość Polski, który przedstawił w czasie uroczystości z okazji Święta Niepodległości Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Zobacz także:Wystąpienie przed Grobem Nieznanego ŻołnierzaPrezydent Bronisław Komorowski w czasie głównych uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości przy Grobie Nieznanego Żołnierza przedstawił zgromadzonym wzór na trwałą niepodległość Polski.

 

Pierwszym jego elementem jest rodzina. Jak podkreślił prezydent – Dla rodziców najważniejsze są dzieci. To, co tworzymy przez całe życie, tworzymy głównie z myślą o nich. Bronisław Komorowski zachęcał, by wykorzystać ten rzadki okres w polskiej historii, gdy praca i wysiłek kolejnych polskich pokoleń mogą się nawarstwiać, a dzięki temu możemy przekazać naszym następcom zamożniejszą i bezpieczniejszą ojczyznę.


Drugim filarem wzoru jest konkurencyjność gospodarcza. Zdaniem prezydenta niepodległość ma tym mocniejsze fundamenty, im mocniejsza jest gospodarka, im szybszy jest rozwój ekonomiczny, im większa jest zamożność Polaków. - Mimo, że już osiągnęliśmy wiele, a poziom zamożności Polski jest od 500 lat najbliższy poziomowi Zachodu, powinniśmy zabiegać o modernizację gospodarki, by była bardziej konkurencyjna i innowacyjna - mówił. Jak zauważył Bronisław Komorowski, to dzięki zwiększonej zdolności do skutecznego konkurowania powstawać będą nowe miejsca pracy i szanse na lepsze życie.


Trzecim elementem wzoru na trwałą niepodległość jest bezpieczeństwo militarne Polski, które związane jest zarówno z rozwojem gospodarczym i zamożnością obywateli, jak i wzmocnieniem pozycji międzynarodowej. Mówiąc o bezpieczeństwie prezydent zaznaczył, że od 2016 r. Polska może i powinna przeznaczyć na obronność 2% swojego PKB. - Dalsze wzmacnianie i modernizacja własnych sił obronnych „prowadzi nas prosto do ścisłej czołówki państw europejskich pod względem siły i organizacji potencjału obronnego – podkreślał Bronisław Komorowski.


Ostatnim, czwartym elementem wzoru jest nasza wola i zdolność wzmacniania związków z integrującym się światem Zachodu. Rozwijając znaczenie tego składnika prezydent wskazał na wzmacnianie siły i solidarności NATO oraz Unii Europejskiej, ale także umacnianie więzi transatlantyckich pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi.


Zobacz także:Prezydent na czele Marszu „Razem dla Niepodległej”W czasie wystąpienia przy Grobie Nieznanego Żołnierza, prezydent przypomniał szczególną symbolikę placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Polacy gromadzili się w najważniejszych chwilach historii, po to, aby być razem.

 

Tu gromadzili się rodacy w chwilach szczęścia, gdy w ’79 roku pielgrzymował do Polski święty Jan Paweł II, gdy wstępowaliśmy do Paktu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Ale Plac Piłsudskiego, zbliżał Polaków także w chwilach tragicznych i smutnych, gdy we wspólnej modlitwie żegnaliśmy Jana Pawła II czy razem z pogrążonymi w bólu rodzinami uczestniczyliśmy w żałobnej mszy świętej w intencji 96 ofiar katastrofy w Smoleńsku.


Bronisław Komorowski wskazał na wielką siłę narodu, który współdziałając i jednocząc się wokół wspólnej sprawy zwycięża. – Niepodległość odzyskaliśmy dzięki długiej walce, dzięki naszej determinacji, odwadze i mądrości, ale i w wyniku naszej zdolności do pojednania – mówił prezydent. Słowami zapraszamy wszystkich, wszystkich którym w sercu gra niepodległa Polska - Bronisław Komorowski zachęcał do uczestniczenia w marszu „Razem dla Niepodległej”. - Nie wykluczamy nikogo, wszystkich zapraszamy! Chcemy dać dowód, że można świętować, można cieszyć się wolnością i niepodległością, różniąc się, ale nie nienawidząc, konkurując, ale potrafiąc współpracować w sprawach dla Polski najważniejszych - mówił prezydent.


Kończąc wystąpienie prezydent Bronisław Komorowski zachęcał do stałego współdziałania w sprawach najważniejszych dla Polski, tych, które tworzą wzór na trwałą polską niepodległość.

 

W 1918 i w 1989 roku potrafiliśmy razem walczyć o suwerenność, razem walczyć o polską wolność.  Dzisiaj też razem odpowiadamy za przyszłość Polski. Dlatego, zapraszam byśmy Razem szli i Razem działali – Razem dla Niepodległej! - zakończył Prezydent RP.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.