Wtorek, 11 listopada 2014

Prezydent na czele Marszu „Razem dla Niepodległej”

Z okazji Święta Niepodległości ulicami Warszawy przeszedł Marsz "Razem dla Niepodległej". - Od nas zależy, czy potrafimy przekazać następnym pokoleniom nasze patriotyczne emocje, patriotyczne pojmowanie Polski - mówił Prezydent RP na zakończenie marszu. Dziękował wszystkim, którzy chcieli w porywie serca maszerować „Razem dla Niepodległej”.

 

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zechcieli tutaj przyjechać z całej Polski, z całej Warszawy. Serdecznie dziękuję szczególnie tym, którzy przyjechali z dziećmi czy wnukami. Przecież to od nas zależy czy potrafimy przekazać następnym polskim pokoleniom nasze patriotyczne emocje, nasze patriotyczne pojmowanie Polski. To od nas zależy, czy następne polskie pokolenia - po swojemu tłumacząc, jak rozumieją współczesny patriotyzm – zechcą sięgnąć głębiej po zasługi dziadów, pradziadów i prapradziadów. Tak jak my dzisiaj sięgamy po rok ’18, wspominając dokonania tamtego pokolenia, pokolenia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i tylu innych wybitnych mężów stanu - mówił Bronisław Komorowski.

 

Dziękował wszystkim, którzy zechcieli przyłożyć rękę i emocje do tego, aby Marsz „Razem dla Niepodległej” wypadł jak najokazalej, aby także był ciekawy i cieszący.

 

- Marzymy o tym, abyśmy mogli świętować w sposób radosny, w sposób niedzielący, niekonfliktujący, ale w sposób, który buduje w nas dumę z tego, że jesteśmy cząstką wspólnoty polskiej - podkreślił. Jak dodał, marzenie o tym, aby razem świętować trafiło dzisiaj do wielu, wielu osób. - To cieszy, bo to jest dowodem na to, że taki właśnie sposób pojmowania patriotyzmu, pojmowania tradycji, obchodzenia świąt narodowych po prostu zyskuje akceptację - ocenił.

 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że martwią i niepokoją go inne zjawiska: niechęć do świętowania razem, wykluczanie części wątków tradycji narodowej. Podkreślił, że jego zdaniem te zjawiska da się pokonać, a ich uczestników - przekonać.

 

- Ci wszyscy, którzy już trzeci rok idą w Marszu „Razem dla Niepodległej” powinni postawić sobie za zadanie, aby za czwartym razem było jak najwięcej tych, którzy z uporem starają się świętować nie razem, a osobno. Powinniśmy konsekwentnie zapraszać i zapraszamy. Będziemy szli rok rocznie „Razem dla Niepodległej” – akcentował.

 

Trasa tegorocznego marszu wiodła szlakiem pomników bohaterów narodowych, zasłużonych dla niepodległości. Zobacz także:Wzór na trwałą niepodległość PolskiWystąpienie przed Grobem Nieznanego ŻołnierzaPrezydentowi towarzyszyła małżonka Anna, a także Szef BBN Stanisław Koziej, ministrowie w Kancelarii Prezydenta RP i doradcy. W marszu szli również  m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier Ewa Kopacz, niektórzy ministrowie rządu, były premier Donald Tusk,  prezydent Warszawy, a także tłumy Polaków z rodzinami. 

 

Marsz rozpoczął się po głównych uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza i przebiegał ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Wzdłuż trasy wielu mieszkańców Warszawy i turystów ustawiało się, aby obejrzeć przemarsz "Razem dla Niepodległej".

 

Zobacz także:Odrestaurowana limuzyna Marszałka PiłsudskiegoUczestnikom marszu towarzyszył odrestaurowany Cadillac 355D, sprowadzony do Polski w 1935 roku dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Atrakcją marszu był także wyremontowany zabytkowy czołg Renault FT 17, służył on w polskim wojsku, biorąc m.in. udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., a który został odnaleziony w Afganistanie.

 

Pierwszym przystankiem na trasie Marszu był pomnik Kardynała Stefana Wyszyńskiego (ul. Krakowskie Przedmieście, plac przed Kościołem Wizytek).  Wieniec przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia złożyli Prezydent RP, bp polowy WP Józef Guzdek oraz metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że kard. Wyszyński to postać, która nam powinna mówić, że w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, można szukać rozwiązań pozytywnych, jeśli się dysponuje odwagą, mądrością, głęboką wiarą, ufnością i jeśli umie się zrozumieć w pełni znaki czasów. - Ksiądz Prymas Tysiąclecia powinien czuć to, że zaskarbił sobie ogromną wdzięczność całego narodu z tytułu swojej niełatwej działalności, ale pięknej, w najtrudniejszych czasach - powiedział prezydent.

 

Przed pomnikiem odśpiewano pieśń "Boże Coś Polskę". Odmówiono także modlitwę "Ojcze nasz" za pomyślność Ojczyzny.

 

Marsz zatrzymał się jeszcze przy Skwerze Wolnego Słowa przy ulicy Mysiej, w pobliżu gmachu dawnej cenzury. Prezydent podkreślił tam, że Skwer i znajdujący się na nim Memoriał Wolnego Słowa upamiętnia drukarzy, kolporterów i redaktorów, którzy wydawali tysiące tytułów w antykomunistycznym podziemiu i uczestniczyli w upowszechnianiu wolnego słowa. - Wszyscy wiemy, że na początku było słowo, to było wolne słowo i dzięki temu Polska dziś jest wolna - oświadczył Bronisław Komorowski.

 

Następnie Bronisław Komorowski oraz liderzy PSL złożyli wieńce przed pomnikiem Wincentego Witosa (Pl. Trzech Krzyży) - przywódcy ruchu ludowego, trzykrotnego premiera II RP. Po złożeniu kwiatów odśpiewano "Rotę".

 

Prezydent złożył później wieniec przed pomnikiem Stefana Roweckiego „Grota” (róg ul. Chopina i Al. Ujazdowskich). Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszyli m.in. premier Ewa Kopacz, b. premier Donald Tusk, wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak oraz dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Odśpiewano tam hymn Armii Krajowej.

 

Potem prezydent i uczestnicy Marszu uczcili pamięć Ignacego Jana Paderewskiego (Park Ujazdowski). Wieńce składali tam także inni premierzy III RP. Przed tym pomnikiem odśpiewano "Pieśń rycerską".
 

Prezydent upamiętnił też Romana Dmowskiego (pomnik u zbiegu Al. Szucha i Al. Ujazdowskich). Przy pomniku odśpiewano "Pieśń Konfederatów Barskich".  Wieniec, wraz z prezydentem, składali: działacz opozycji demokratycznej, twórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall, b. wicepremier i b. lider Ligii Polskich Rodzin Roman Giertych, jego ojciec Maciej Giertych, senator PO Jan Filip Libicki, b. eurodeputowany Marcin Libicki.

 

Na trasie marszu Bronisław Komorowski rozmawiał też z członkami komitetu honorowego budowy pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie (u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola): prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz i marszałkiem województwa śląskiego Mirosławem Sekułą. Prezydent poparł inicjatywę budowy pomnika; dziękował za nią m.in. władzom Warszawy. 

 

- Chciałem postawić "kropkę nad i", jeśli chodzi nie tylko o oceny historyczne, ale także rachunki krzywd, które zdarzyły się także w II RP i dotyczyły m.in. Wojciecha Korfantego - podkreślił Bronisław Komorowski. - W moim przekonaniu jest przed nami wszystkimi nowe zadanie, jak wykorzystać szczególne cnoty, szczególny charakter umiejętności, typ mentalności śląskiej. Nie ma dzisiaj problemu polskości Śląska, jest problem, jak to zrobić, aby Śląska było więcej w całej Polsce, bo to jest nam wszystkim potrzebne - ocenił.

 

Marsz zakończył się przed godz. 16 przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego obok Belwederu, gdzie prezydent z małżonką, marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i premier Ewą Kopacz złożyli wieniec przed pomnikiem. (inf. własna, PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.