Środa, 25 czerwca 2014

Finał konkursu „Filary demokracji lokalnej”

Agnieszka Malik, autorka cyklu artykułów "Życie pełne tablic" opublikowanego w gazecie Panorama Opolska – została laureatką konkursu "Filary Demokracji Lokalnej". Przyznane zostały również dwa wyróżnienia. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w środę w Belwederze.

 

Prezydent RP Bronisław Komorowski powiedział podczas gali, że media lokalne są jednym z symboli polskiego sukcesu. O tym sukcesie - jak mówił -  świadczą wszystkie dane, wszystkie informacje, wszystkie spojrzenia na nasz kraj z zewnątrz.

 

- Myślę, że po latach ten nasz sukces 25 lat będzie oceniany jako sukces na miarę całego tysiąclecia historii państwa polskiego i narodu polskiego, będzie oceniany na miarę zupełnie niespotykaną w innych krajach, które przechodziły podobną drogę - zaznaczył.

 

Według prezydenta media lokalne "najczęściej opisują ludzkie bóle, wątpliwości, lęki, porażki" (...) "siłą rzeczy muszą się koncentrować na tym, co jest problemem, co jest źródłem częstych, bolesnych doświadczeń". Uznał, że pokazywanie tego, co "ludzi boli, co jest wyzwaniem, barierą, przeszkodą" jest jednym z efektów demokracji.

 

Mówiąc o roli mediów lokalnych prezydent uznał, że polski sukces we wszystkich obszarach byłby niemożliwy, gdyby nie myślenie w kategoriach lokalnych. - Ten sukces polski jest sukcesem lokalnego sposobu patrzenia - podkreślił Bronisław Komorowski. Widać to zdaniem prezydenta z perspektywy krajów, które poszły inną drogą. Nawiązał do Ukrainy, która "wybrała drogę działania czysto centralnego, dominacji mediów centralnych".

 

- Myśmy wybrali bardzo wcześnie drogę samorządności i postawienia na decentralizację, także w wymiarze tym, w którym państwo dzielnie wojujecie - zwrócił się do dziennikarzy nagrodzonych w konkursie. - Wiem, że to nie jest łatwe, jeśli chodzi o media lokalne, ale ta lokalność myślenia o sobie samym daje dobre efekty - akcentował Prezydent RP.


Cykl Agnieszki Malik „Życie pełne tablic” opowiada o zmianach dotykających mieszkańców Śląska Opolskiego. Czasy komunizmu nie sprzyjały pisaniu o kwestii tożsamości mieszkańców Śląska. Jednak 25 lat temu odzyskaliśmy wolność mówienia otwarcie o tym, kim jesteśmy i kim naprawdę się czujemy. Bywa to czasem źródłem napięć, ale jednocześnie odkrywa całe bogactwo wielokulturowości, która w tradycji Rzeczypospolitej zajmuje ważne miejsce. Pozwala nawiązać dialog i wspólnie podjąć wyzwanie budowania razem przestrzeni przyjaznej dla każdego.

 

Jury przyznało dwa wyróżnienia za najlepsze artykuły w kategorii „Małe Ojczyzny – 25 lat Wolności. Bilans przełomu 1989 roku i przemian, które nastąpiły w jego wyniku”.

 

Otrzymali je:

W jury konkursu byli: Ewa Barlik ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Agata Żelazowska-Cieśla reprezentująca Gazetę Wyborczą, Sławomir Siezieniewski z TVP INFO oraz Przemysław Szubartowicz - Program Pierwszy Polskiego Radia.

(inf. własna, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.