Wtorek, 13 maja 2014

"Warto było zmienić ustrój - uważa 71% Polaków"

W Polsce aż 71% badanych przez CBOS uważa, że warto było w 1989 r. zmieniać ustrój; w pozytywnych ocenach transformacji znacząco przewyższamy naszych sąsiadów – podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas wtorkowej debaty „Nasza wolność… Polacy po 25 latach przemian”.

Debata została zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Centrum Badania Opinii Społecznej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele mediów oraz naukowcy zajmujący się tematyką społeczną.

 

Bronisław Komorowski wskazywał, że Polacy w dużo większym stopniu dostrzegają korzyści ze zmian, jakie nastąpiły w Polsce, niż nasi sąsiedzi, którzy przechodzili podobną drogę, jak Węgrzy, Czesi i Słowacy.

 

Prezydent podkreślił, że Polsce aż 71% badanych uważa, że warto było w 1989 r. zmieniać ustrój, a w Czechach uważa tak  63%, na Słowacji - 56%, a na Węgrzech - 48%.

 

- Mam świadomość, że nie każdy w równym stopniu partycypował w korzyściach wynikających z przemian 1989 roku. Istnieją przekonania, że tylko nieliczni się bogacą, mimo że nie znajduje to oparcia w realnych badaniach, z których wynika, że całe społeczeństwo się bogaci - dodał.

 

Bronisław Komorowski chciałby, aby refleksja na temat 25-lecia polskiej wolności pojawiła się na każdym poziomie - w rodzinie, w domu.  Jak dodał, każdy powinien się zastanowić, co osiągnął w ciągu tego 25-lecia, co się zmieniło w jego życiu, w jego otoczeniu.

 

Jak wskazywał, jest pod wrażaniem badań, z których wynika, że Polacy odpowiadają bardzo optymistycznie na większość pytań dotyczących oceny ich własnego życia, bardzo dobrze oceniają życie własnej rodziny, własną pracę, zdrowie, a także własną miejscowość. – Kłopot pojawia się zawsze, gdy pada pytanie o sprawy w skali całego państwa i społeczeństwa. Okazuje się, że tu nie sumuje się poziom optymizmu w ocenie tego, co sam Polak widzi we własnym życiu i otoczeniu – zwrócił uwagę prezydent. Pewnie podobnie będzie, gdy będziemy pytani o ocenę tego 25-lecia - dodał.

 

Prezydent mówił, że mamy świadomość absolutnej wyjątkowości osiągnięć, wyjątkowości czasu, w którym przyszło nam żyć.

 

Ponadto, powiedział, coraz więcej Polaków odpowiada w badaniach, że czuje się ludźmi szczęśliwymi. - Na to składa się bardzo wiele czynników, ale na pewno także ocena tego, co się obserwuje dzisiaj, ocena własnego życia musi się w tym mieścić – zaznaczył.

 

Pliki do pobrania

Czy było warto - ogólna ocena przemian [PDF]
O demokracji w Polsce [PDF]
Ćwierćwiecze polskiej gospodarki oczami społeczeństwa [PDF]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.