Niedziela, 4 sierpnia 2013

Obchody 90. rocznicy ustanowienia Święta Wojska Polskiego

W niedzielę odbyła się w Korczynie uroczystość związana z 90. rocznicą ustanowienia dnia 15 sierpnia Dniem Żołnierza przez ówczesnego Ministra Spraw Wojskowych generała broni Stanisława Szeptyckiego – dziedzica i właściciela miejscowości Korczyna.

 

- Generał Szeptycki pozostaje dla nas wzorem mądrego patriotyzmu, lojalności i oddania niepodległemu państwu polskiemu. Odzyskanie i umocnienie odrodzonej państwowości zawdzięczamy także jemu. Dlatego z radością przyjąłem informację, że 90. rocznicę ustanowienia przez niego Święta Wojska Polskiego postanowili Państwo uczcić tu, gdzie był dziedzicem i gdzie został pochowany - napisał Prezydent RP Bronisław Komorowski w liście skierowanym do uczestników i organizatorów uroczystości. Zobacz także:List w 90. rocznicę ustanowienia Święta Wojska Polskiego

 

W ramach obchodów w miejscowym kościele została odprawiona msza święta, a także odbyły się uroczystości na cmentarzu przy grobie generała Szeptyckiego, który został odrestaurowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Prezydenta reprezentował Waldemar Strzałkowski.

 

Oprócz rodziny generała w uroczystości uczestniczyła też poseł do Parlamentu Europejskiego – Elżbieta Łukacijewska, która odczytała list Prezydenta RP oraz wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska.
 

W ceremonii wzięła udział Kompania Reprezentacyjna Brygady Podhalańskiej oddając należne honory śp. Generałowi Szeptyckiemu, który zmarł w 1950 roku, a ówczesne władze komunistyczne nie zgodziły się na należny Mu pochówek jako generałowi i dwukrotnemu Kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Militari.

 

Uroczystość została zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Wójta Gminy Korczyna - Jana Zycha.

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.