Czwartek, 27 czerwca 2013

Konferencja naukowa nt. zbrodni wołyńskiej

Wyjście ku sobie, Polaków i Ukraińców, proces pojednania w prawdzie wobec dawnych krzywd i zadanych sobie cierpień jest bardzo ważną częścią budowania dobrego sąsiedztwa, wspólnej europejskiej drogi Ukrainy i Polski – mówił szef KPRP Jacek Michałowski podczas konferencji nt. zbrodni wołyńskiej.


W Pałacu Prezydenckim odbyła się w czwartek międzynarodowa konferencja naukowa „Zbrodnia wołyńska. Historia-pamięć-edukacja. W przededniu 70. rocznicy” z udziałem polskich i ukraińskich historyków oraz duchownych. Konferencja zorganizowana została przez Instytut Pamięci Narodowej pod honorowym patronatem Prezydenta RP.

 

Cz. I

 


Cz. II

 

 

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski otwierając konferencję wspomniał, że dziś w Warszawie wspólnie i razem w intencji ofiar modlić się będą hierarchowie Kościoła Katolickiego i Greckokatolickiego.


- Jest to bardzo ważne, ponieważ Zbrodnia Wołyńska pozostaje nadal bardzo bolesną raną w naszej pamięci. Wyjście ku sobie, Polaków i Ukraińców, proces pojednania w prawdzie wobec dawnych krzywd i zadanych sobie cierpień – jest bardzo ważną częścią budowania dobrego polsko-ukraińskiego sąsiedztwa, wspólnej europejskiej drogi Ukrainy i Polski – podkreślił.


Minister wyraził przekonanie, zaznaczając, że mówi także w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, że spotkanie właśnie miało służyć: prawdzie i pojednaniu, które są nam dzisiaj bardzo, bardzo potrzebne, szczególnie naszym narodom, naszym społeczeństwom, patrzącym w przyszłość Polsce i Ukrainie. Zwrócił uwagę, że właśnie dlatego Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej patronuje dzisiejszej konferencji.


- Te mury, w których dzisiaj się znajdujemy, w ciągu ostatnich kilkunastu lat były świadkiem bardzo wielu polsko-ukraińskich spotkań, także tych na najwyższym szczeblu. Dzięki tym spotkaniom Polacy i Ukraińcy są dzisiaj sobie naprawdę bliscy, jak nigdy dotąd w historii. - Idźmy tą drogą – powiedział minister.

 

Szef KPRP życzył, aby spotkanie, choć poświęcone przeszłości, było takim właśnie krokiem ku przyszłości, wspólnej polsko-ukraińskiej przyszłości. Dziękował wszystkim za obecność i prezesowi IPN Łukaszowi Kamińskiemu za inicjatywę organizacji konferencji.
 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski; bp Władyka Benedykt, biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej; prof. Adam Daniel Rotfeld; prof. Tomasz Nałęcz, Doradca Prezydenta RP.

 

Prof. Tomasz Nałęcz tłumaczył, że dyskutując o kształcie polskiej i ukraińskiej pamięci w odniesieniu do zbrodni wołyńskiej, musimy zdać sobie sprawę, iż są jej różne interpretacje.

 

- My Polacy musimy starać się przede wszystkim zrozumieć uwarunkowania ukraińskiej pamięci - zaznaczył, zwracając uwagę na dramatyzm XX-wiecznej historii Ukraińców, którzy - w przeciwieństwie do Polaków - w pierwszej połowie stulecia nie żyli w niepodległym kraju.


- Dla historyka jest rzeczą zrozumiałą, że pamięć o historii jest niesłychanie ważnym elementem świadomości narodowej, zwłaszcza tej świadomości świeżo okrzepłej (...). W takim ujęciu pamięci historia jest często idealizowana, to jest historia własnych zasług i cudzych przewin - wyjaśnił Tomasz Nałęcz. Dodał, że przy budowaniu partnerskich stosunków między Polską a Ukrainą trzeba pamiętać o zagrożeniach płynących właśnie z idealizacji przeszłości. (inf. własna, PAP)

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.