Czwartek, 13 grudnia 2012

Michael Novak na debacie „Idee Nowego Wieku”

Światowej sławy amerykański politolog, ekonomista i teolog Michael Novak był gościem czwartkowego spotkania z cyklu „Idee Nowego Wieku”. Dyskusję pod hasłem "Social Justice Isn't What You Think It Is” poprowadził C. Cain Elliott z Res Publica Nowa.

 

„Idee Nowego Wieku” to projekt spotkań zainicjowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Współorganizatorem debat są środowiska ideowe reprezentujące pokolenie, które w dorosłe życie weszło po przemianach 1989 roku.

W ramach cyklu odbyły się już spotkania z Francisem Fukuyamą, Henrym Kissingerem, Richadrem Pipesem, Georgem Weigelem czy Georgem Sorosem. Czwartkowa dyskusja jest siódmą z kolei.

Zobacz także:II Debata Ideowa z udziałem prezydentaDebata z cyklu Idee Nowego Wieku w BelwederzeDebata "Idee Nowego Wieku" w BelwederzeDebata Idee Nowego Wieku o Kościele i lewicyDebata "Idee Nowego Wieku" o polskiej tożsamościProf. Francis Fukuyama w Pałacu PrezydenckimSpotkanie prezydenta z Henrym KissingeremRichard Pipes i Helene Carrere d'Encausse na debacie w Pałacu PrezydenckimGeorge Weigel gościem debaty „Idee Nowego Wieku”George Soros na debacie z cyklu „Idee Nowego Wieku”"Radykalne metody działania zagrażają demokracji"Michael Novak to pisarz i intelektualista, zajmujący się badaniem znaczenia teologii katolickiej dla amerykańskiej myśli oraz społeczeństwa. Jego publikacje dotyczą zagadnień związanych z religią, gospodarką czy polityką w państwach demokratycznych. Pełniąc funkcję ambasadora USA przy Komisji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych w marcu 1982 roku, doprowadził do uchwalenia deklaracji potępiającej stan wojenny w Polsce. W latach 80., z nominacji Kongresu Stanów Zjednoczonych był członkiem ponadpartyjnych gremiów nadzorujących funkcjonowanie Radia Wolna Europa, Radia Liberty i Głosu Ameryki. Kierował także amerykańską delegacją przy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

 

Prezydent Bronisław Komorowski odcznaczył Michaela Novaka Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP  za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy. Uroczystość odbyła się również w czwartek w Pałacu Prezydenckim. Zobacz także:Odznaczenia dla działaczy opozycji demokratycznej„Wolna Polska jest największą nagrodą”


 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.