Środa, 25 kwietnia 2012

Minister Jaromir Sokołowski o spotkaniu prezydenta z premierem Chin

Minister Jaromir Sokołowski na tle unijnej flagi

- Wizyta premiera ChRL jest kontynuacją nowego otwarcia w stosunkach polsko-chińskich zapoczątkowanego wizytą prezydenta Komorowskiego w Chinach w grudniu 2011 roku. Podniesienie wzajemnych stosunków do rangi partnerstwa strategicznego, do którego doszło podczas tej wizyty, dało nowy impuls wzajemnym relacjom polsko-chińskim - powiedział PAP po spotkaniu prezydencki minister Jaromir Sokołowski.
Zobacz także:Spotkanie Prezydenta RP z Premierem Chińskiej Republiki Ludowej
Według niego świadectwem tego jest właśnie wizyta premiera ChRL oraz kontynuacja inicjatyw zapoczątkowanych w grudniu 2011 roku, a także planowane na czerwiec 2012 Forum Rektorów Szkół Wyższych w Warszawie czy Forum Regionów planowane na 2013 rok.

- W rozmowie z premierem Wen Jiabao prezydent apelował o zwiększenie i zrównoważenie wymiany handlowej pomiędzy Polską i Chinami, mowa była o perspektywie rozwoju firm polskich na rynku chińskim, rozwoju współpracy inwestycyjnych - podkreślił.

Minister Sokołowski zaznaczył, że tematem była również współpraca Chin z Europą Środkowo-Wschodnią. - Premier Chin powiedział, że Polska dla Chin jest mostem w kontaktach z Europą Środkowo-Wschodnią. Prezydent zaznaczył, że Polska w historii często była mostem między wschodem a zachodem - mówił prezydencki minister.
Zobacz także:Wizyta prezydenta w ChinachPrezydent podsumował wizytę w Chinach
- Prezydent wyraził satysfakcję z tego, że obaj premierzy (Donald Tusk i Wen Jiabao) zadeklarowali, że dialog na temat państwa prawa i wolności obywatelskich będzie kontynuowany - zaznaczył minister Sokołowski.

Ponadto - jak dodał minister - prezydent poinformował szefa chińskiego rządu, że niebawem z jego inicjatywy na Pałacu Myślewickim w Łazienkach Królewskich zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica upamiętniająca kilkadziesiąt rund poufnych rozmów, które od 1958 roku do początku lat 70. przeprowadzili tu przedstawiciele USA i ChRL.

Jaromir Sokołowski powiedział też, że 29 maja pierwsza dama Anna Komorowska poleci do Chin pierwszym samolotem na wznowionej linii Warszawa-Pekin. Jak dodał, ustanowienie tego połączenia nastąpiło podczas grudniowej wizyty prezydenta Komorowskiego w Chinach. (PAP)
 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.