Piątek, 6 marca 2015

Wystawa z okazji 25-lecia samorządu i wręczenie odznaczeń

Wystawę "Samorząd. Demokracja. Wolność. Ja, ty, my = samorząd", przypominającą historię, twórców i osiągnięcia samorządu w Polsce, otworzy w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent wręczy też odznaczania państwowe osobom zasłużonym dla samorządności.

 

Chętni mogą obejrzeć wystawę już w weekend. W poniedziałek przed południem oficjalnie otworzy ją prezydent. Na kilkunastu planszach zaprezentowano najważniejsze etapy powstawania samorządności w Polsce, począwszy od lat 80., a także sylwetki twórców reformy samorządowej. Wystawa w przejrzysty, graficzny sposób tłumaczy, czym jest samorząd, jak jest zbudowany, jakie ma funkcje, zadania i kompetencje, jak jest wybierany. Zaprezentowano również praktyczny wymiar samorządu - zmiany, jakie zaszły i wciąż zachodzą w kraju za pośrednictwem władzy lokalnej.

 

- Wystawa przypomni, skąd się samorząd w Polsce wziął, jakie były jego źródła, jaki ma on związek z duchem Solidarności, z pierwszym zjazdem Solidarności w 1980 roku. Pokaże, jak prace prof. Jerzego Regulskiego prowadzone przez wiele lat doprowadziły do przygotowania pełnej koncepcji zarówno legislacyjnej, jak i politycznej samorządu w Polsce - powiedział PAP prezydencki minister Olgierd Dziekoński.

 

Termin otwarcia wystawy nie jest przypadkowy; prawie dokładnie 25 lat temu - 8 marca 1990 roku - Sejm uchwalił pakiet ustaw samorządowych. Z kolei 27 maja tego samego roku odbyły się wybory samorządowe. - Chcemy przypomnieć te pierwsze w pełni wolne wybory do władz uchwałodawczych (samorządowych), bo wtedy mieliśmy przecież Sejm kontraktowy, tylko Senat był wybrany w pełni wolnych wyborach i dopiero w 1991 roku odbyły się kolejne wybory do Sejmu pierwszej kadencji, w pełni wolnej - zaznaczył Olgierd Dziekoński.

 

Wystawa ma też przypomnieć twórców samorządu w Polsce. - Samorząd to ludzie, bo to oni go kiedyś zbudowali - prof. Michał Kulesza, prof. Jerzy Regulski, prof. Walerian Pańko, prof. Jerzy Stępień, a przede wszystkim Tadeusz Mazowiecki, który miał odwagę ideę wcielić w życie, i Jerzy Buzek, który miał odwagę to kontynuować w 1998 roku - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta.

 

Jak zaznaczył, zmarły w lutym prof. Regulski był kuratorem wystawy "Samorząd. Demokracja. Wolność. Ja, ty, my = samorząd". - Niestety nie doczekał jej otwarcia, ale jeszcze do ostatnich chwili pisał, skreślał, poprawia, konsultował, ustalał - mówił Olgierd Dziekoński.

 

W poniedziałek prezydent nada też odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla idei samorządności. - Osobom, które często są już dzisiaj poza władzą, poza samorządem, a które w latach 80., działając w Solidarności a później w Komitetach Obywatelskich, budowały bezpartyjne poparcia dla obywatelskich działań w Polsce - minister.

 

Jak podkreślił, Komitety Obywatelskie były istotnym składnikiem odtworzenia samorządu terytorialnego w Polsce w praktycznym wymiarze, poprzez udział w organizowaniu wyborów, wskazywanie kandydatów do rad, czy popieranie inicjatyw związanych z ustawą samorządową.

Prezydent wręczy też kilkadziesiąt Nagród Obywatelskich 25-lecia Samorządności. - Kapituła Nagrody Obywatelskiej Prezydenta RP rekomendowała rok temu, aby te osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania samorządności, współpracy w samorządzie, zostały uhonorowane Nagrodą Obywatelską 25-lecia Samorządności przez prezydenta - wyjaśnił Olgierd Dziekoński.

 

Wystawa "Samorząd. Demokracja. Wolność Ja, ty, my = samorząd" będzie następnie prezentowane m.in. w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, a także w polskich placówkach dyplomatycznych. - Chcemy, żeby ta wystawa wędrowała po całej Polsce, a także była znakiem polskiej samorządności w Strasburgu, gdzie w tym roku będziemy świętowali 35-lecie Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, jak również w innych polskich placówkach dyplomatycznych - powiedział Olgierd Dziekoński.

(PAP)

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.