Niedziela, 16 września 2012

Wystąpienie Prezydenta RP w Spale

Wystąpienie Prezydenta RP w Spale
Szanowni Państwo,
 

Chciałem powitać wszystkich  z całego serca. Witam przede wszystkim Starościnę, Starostów, z poprzedniego roku, z obecnego roku, witam Księdza Biskupa, witam Pana Ministra, witam Pana Marszałka, wszystkich zacnych gości tegorocznych Dożynek Prezydenckim w Spale.

 

Przede wszystkim witam wszystkich przedstawicieli trudu rolniczego, z całej Polski. Chcę wyrazić ogromną satysfakcję, że dzisiaj w Spale są reprezentowane wszystkie województwa, cała Polska. Bo też jest okazja ku temu wyjątkowa. Niedawno z wieloma z państwa spotykałem się na Jasnej Górze, gdzie dziękowaliśmy Opatrzności Bożej, Matce Boskiej Częstochowskiej za opiekę nad polską wsią, nad Polską, za dobre plony.

 

Dzisiaj zgodnie z tradycją spotykamy się tu w Spale, aby świętować dożynki prezydenckie, te, które w momencie odzyskania niepodległości zostały zbudowane także przez prezydentów wczesnych, przedwojennych. Które z trudem sklejając ponownie tradycję polską w oparciu o żywe tradycje między innym wsi polskiej odbudowujemy w ramach Polski demokratycznej, Polski niepodległej.

 

Spotykamy się tutaj w Spale, aby  tak samo podziękować, wszyscy rolnicy mogą podziękować sobie nawzajem, własnym rodzinom, środowisku, Opatrzności Bożej , także i sprzyjającym okolicznościom. Ja również chcę zaliczyć się do grona tych, którzy dziękują. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, rolnikom, ich rodzinom, tutaj obecnym, w całej Polsce za ich trud, za pracę, za owoce ich mądrej wytrwałej pracy, które będę służyły dobru całego narodu , dobru wspólnemu.

 

Jest wiele siły, jest wiele potencjału drzemiącego i wydobywającego się z polskiej wsi . To nie jest tylko i wyłącznie potencjał gospodarczy, ale także potencjał postaw ludzkich. Wszyscy doskonale czujemy, że dzisiaj aby móc skutecznie konkurować o szanse gospodarcze, narodowe, musimy być razem, musimy potrafić współpracować. To kwestia budowania zdolności współpracy, wspólnego działania  także i na wsi polskiej. Dlatego chcę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy potrafią skutecznie budować wspólnotę pracy, opartą o tradycję i stare, sprawdzone wzory  rodem z poprzednich wieków, gdzie nie można było żniw przeprowadzić, jeśli nie robiło się tego razem z sąsiadami. Dzisiaj ten mechanizm, istniejący jeszcze w wielu rejonach Polski jest przecież wzbogacany o inne formy współdziałania – do nich chciałbym zaliczyć i grupy producenckie, i spółdzielczość rolniczą, a także zorganizowane grupy biznesu wokół polskiej wsi, wokół plonów polskiej wsi, które są przecież przetwarzane i sprzedawane w całej Polsce, a także i poza granicami kraju.  Dlatego chciałem serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy potrafią w oparciu o stare, sprawdzone wzory solidarności i gospodarności budować nową przyszłość polskiej wsi, nową przyszłość w ramach toczących się procesów modernizacji całego kraju .

 

Mieliśmy ostatnio okazję razem czytać w całej Polsce „Pana Tadeusza”. Nie jest przypadkiem, że pierwszy rozdział  to jest rozdział o gospodarstwie, gdzie czytamy w zapisane siłą nostalgii i marzeń i pewnie nie wolne od pewnej idealizacji słowa o tym, że gospodarstwo to ład i porządek, to sprawdzona hierarchia społeczna, to szacunek dla każdej pracy, szacunek dla drugiego człowieka, to także i zdolność do zagospodarowania każdej okruszyny chleba, także marzenie, żeby wszystkim ludziom żyło się lepiej.

 

Myślę, że dzisiaj, tu w Spale nie będę już czytał „Pana Tadeusza” , ale chciałbym odwołać się do tej myśli o gospodarności, o gospodarstwie i o gospodarzach. Nie ma ładu społecznego, nie ma ambicji życia w lepszym kraju bez odwoływania się do gospodarności. Dlatego w tym zmieniającym się świecie, kiedy coraz częściej mówimy o produkcji rolnej, kiedy coraz częściej mówimy o różnych nowoczesnych formach zarządzania , o ambicjach, o potrzebie czerpania zysku z własnej działalności rolniczej, chciałbym zadedykować całej polskiej wsi  także myślenie o tym, by nie utracić tego, co jest fundamentem, istotą polskiej wsi, aby nie utracić tej wizji, potrzeby funkcjonowania gospodarzy, a więc ludzi, którzy myślą nie tylko w kategoriach doraźnego zysku, ale też w kategoriach ładu, porządku, potrzeby bogacenia się żmudną, trudną pracą przez całe pokolenia. Bo tym się różni gospodarz od wszystkich innych zarządzających, że myśli w kategoriach pokoleń o potrzebie przejęcia, wzbogacenia i przekazania następnym pokoleniom własnego gospodarstwa. Życzę polskiej wsi, tej unowocześniającej się, aby stale miała jak najwięcej jak najlepszych gospodarzy.  Dziękuję serdecznie.

 

Dziękuję także za te piękne wieńce. Myślę, że w każdym z kłosów, w każdym z ziaren zawartych w tych pięknych wieńcach z całej Polski jest cząstka trudu rolniczego, jest także cząstka marzenia o wsi polskiej, która się modernizuje, zmienia, z poszanowaniem dla tradycji, z oparciem o ten fundament doświadczeń poprzednich pokoleń, o ten fundament kultury narodowej. Z prawdziwą dumą i z prawdziwą radością chciałem potwierdzić to, że ten najwspanialszy wieniec tegoroczny – a wszystkie są wspaniałe – będzie wyeksponowany w odpowiednio godny sposób w ważnym miejscu w Pałacu Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Będzie postawiony obok proporca prezydenckiego, który został nam na pamiątkę chwil tragicznych – na pamiątkę 1 września 1939 roku, kiedy z płonącego Zamku Królewskiego został zdjęty, przechowany, przetrwał poza granicami kraju  polskiego i wrócił razem z innymi pamiątkami do wolnej już Polski. W tym miejscu, obok tego proporca zawsze staje wieniec dożynkowy, aby wszyscy pamiętali, że trud polskiego rolnika jest fundamentem wolności, fundamentem niepodległości, fundamentem dobrej przyszłości całej Ojczyzny. Za ten trud wszystkim rolnikom z całego serca dziękuję.

 

 

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.