Przesłanie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji Dożynek Prezydenckich Spała 2011

Prezydent Bronisław Komorowski
Drodzy Rolnicy! Szanowni Państwo!
 

Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Ogólnopolskie Dożynki Prezydenckie to tradycja zapoczątkowana tutaj w Spale przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Chcę ją kontynuować i rozwijać, nadając temu świętu właściwy, ogólnopolski wymiar. Cieszę się, że wszystkie regiony włączyły się w jego organizację, a przedstawiciele rolników z różnych zakątków kraju biorą w nim udział.

 

Wieś się zmienia a rolnictwo modernizuje, mechanizacja w gospodarstwach rolnych ułatwia pracę, ale trud rolnika ciągle ma szczególny charakter związany z nieprzewidywalnością warunków pogodowych. W tym roku ze szczególną troską myślę o wszystkich, których gospodarstwa ucierpiały z powodu przymrozków, nawałnic i opadów deszczu. Skutki kaprysów aury dotknęły wiele gospodarstw w wielu miejscach kraju, niwecząc ludzki wysiłek i ograniczając wysokość zbiorów.

 

Szczególny wymiar pracy rolnika wynika przede wszystkim z charakteru i znaczenia rezultatów jego pracy. Rolnicy nie produkują zwykłych towarów, to dzięki ich wysiłkowi, wiedzy i doświadczeniu, Polakom wciąż nie brakuje jednego z najcenniejszych dóbr – naszego chleba powszedniego.

 

Ten chleb smakuje nie tylko nam, popularność polskich produktów żywnościowych na rynkach krajowych i zagranicznych rośnie i nie jest to dziełem przypadku. Osobisty, pełen zaangażowania stosunek do wykonywanego zawodu oraz pamięć o tradycji są ważnymi czynnikami, dzięki którym rodzime produkty rolne mają tak wysoką jakość. Drugą przesłanką obecnego i – jestem o tym przekonany – przyszłego rozwoju rolnictwa jest otwarcie na świat, odważna i rozsądna gotowość do modernizacyjnych przeobrażeń.

 

Jako Prezydent zamierzam uczynić wszystko, by sprzyjać pozytywnym zmianom, które nie rujnując tradycji, nadają nową dynamikę polskiej wsi. Służą temu prace powołanego przeze mnie Forum Debaty Publicznej, w ramach którego organizowane są spotkania poświęcone sprawom wsi i rolnictwa. W ramach imprez towarzyszącym dożynkom, jedna z takich debat - o sytuacji rolnictwa i polityce rolnej - odbywa się 24 września 2011 r. w Spale. Biorą w niej udział rolnicy z całego kraju.

 

Dziękuję wszystkim, którzy wspierają rolników w ich trudzie, Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, agencjom rządowym, władzom samorządowym wszystkich szczebli, wszystkim instytucjom otoczenia rolnictwa.

 

Życzę Państwu, Państwa rodzinom i bliskim zdrowia oraz wszelkiej osobistej i zawodowej pomyślności.

 
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej


Program Dożynek

Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.