Piątek, 4 lipca 2014

Wystąpienie podczas wręczenia polskiego obywatelstwa prof. Daviesowi

Szanowny Panie Profesorze,

Drodzy Państwo!
 
Po pierwsze chciałem powiedzieć, że jest Pan w tej chwili najmłodszym Polakiem, bo obywatelstwo dokonało się tuż przed chwilą. Jest Pan niezwykłym Polakiem i cieszę się, że mogę wręczyć Panu obywatelstwo polskie – kraju, który z trudem przezwyciężył system, który nas oddzielał od świata zachodniego i który konsekwentnie od 25 lat stara się nawiązać wszystkie pozrywane albo nadwyrężone więzy łączące nas ze światem zachodnim.
 
Dla mnie jest to okazja niezwykła i moment szczególny, kiedy można wręczyć obywatelstwo polskie osobie nie tylko zasłużonej dla Polski, ale osobie, która jest właśnie tym dobrym sygnałem płynącym do środka Polski i na zewnątrz jednocześnie. To wielka satysfakcja i wielka radość, gdy można to zrobić w 25-lecie odzyskanej wolności.
 
Chciałbym podzielić się choć krótką refleksją nad tym, jakie były skutki oddzielenia Polski od świata Zachodu żelazna kurtyną. Tych skutków było bardzo wiele, one także gdzieś w nas samych w dalszym ciągu tkwią. Wszyscy, szczególnie historycy, wiemy, jak ważne było dla odczytania lepszego albo gorszego całej historii Polski, także tej historii najnowszej, to że nie mogliśmy normalnym głosem, w normalny sposób opowiadać naszej historii światu zachodniemu, światu wolnemu. Jednocześnie jak istotne, często też ograniczające, było to, że w zasadzie nasza narracja o naszej historii była często pozbawiona możliwości konfrontowania się i słuchania innych, jak oni to widzą.
 
Sądzę, że wielkim zadaniem nas wszystkich dzisiaj jest to, żeby nie tylko opowiadać światu historię Polski, tak aby świat lepiej rozumiał Polskę i Polaków, ale również niesłychanie istotne jest pokazywanie nam, tu w Polsce, jak świat nas widział, czym się różni spojrzenie świata zewnętrznego, bo to dla nas jest ważne, abyśmy widzieli siebie samych w różnych lustrach, a nie tylko w lustrze polskich emocji i polskich przyzwyczajeń. To jest wielkie zadanie w znacznej mierze wypełniane także przez Pana Profesora.
 
Dla mnie możliwość wręczenia Panu obywatelstwa polskiego to jest potwierdzenie tego, co sam głęboko zawsze w sercu nosiłem jako człowiek wywodzący się z rodziny, która pochodziła z dawnych kresów wschodnich, tam, gdzie była ogromna mieszanina kultur, religii, języka, tradycji narodowych. Z tego miejsca, gdzie najlepiej było widać, jak ważne było zawsze dla Polski i jak ważne jest także dzisiaj pozbycie się kompleksów oraz posiadanie przekonania o tym, że gdzieś w naszej historii były zawsze silne źródła atrakcyjności kultury polskiej, atrakcyjności polskości. To jest rzecz bardzo ważna, aby także dzisiaj móc dotknąć, zaobserwować i wyciągnąć odpowiednie wnioski z tego, bez czego nie da się funkcjonować i we współczesnym świecie, z tego, co w dawnej Rzeczypospolitej można było nazwać blaskiem asymilacyjnym Rzeczypospolitej, zdolnością przyciągania innych. Nie po to, aby byli tacy sami, tylko po to, aby wzbogacali nas przez różnorodność tradycji, różnorodność także spojrzenia na wiele istotnych spraw.
 
Dla mnie możliwość wręczenia dziś Panu obywatelstwa polskiego jest potwierdzeniem tego, że Polska zachowała ten szczególny urok, zachowała ten blask asymilacyjny dawnej Rzeczypospolitej. I za to serdecznie dziękuję.
 
Patrząc na grono zacnych gości myślę sobie, że to można chyba tylko i wyłącznie wymarzyć, żeby uzyskiwać obywatelstwo polskie, w otoczeniu tak niezwykłych osób, zasłużonych dla Polski, które w dalszym ciągu swoim życiem i otwartością potwierdzają wielkość Polski zbudowaną nie na kompleksach, nie na bolesnych doświadczeniach, a na przekonaniu, że możemy przyciągać naszą otwartością i możemy szukać i zrozumienia i budować wszystkie dobre skojarzenia z Polską płynące od dawnych, dawnych wieków przez te 25 lat wolności również.
 
Wszystkiego dobrego, życzę dalszych sukcesów już jako obywatelowi polskiemu.

Pliki do pobrania

Wystąpienie prof. Normana Daviesa [RTF]
Serwis prezydent.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.