Organizatorzy i Uczestnicy obchodów
90. rocznicy ustanowienia Święta Wojska Polskiego
w Korczynie
Szanowni Państwo!
Dzień 15-go sierpnia jest Świętem Żołnierza.(…) W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski. Tymi słowami 4 sierpnia 1923 roku generał broni, minister spraw wojskowych w rządzie odrodzonej Rzeczypospolitej, Stanisław Szeptycki, ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Żołnierza Polskiego.
Szef Sztabu Generalnego armii polskiej w roku 1918, dowódca 4 Armii w wojnie 1920 roku znał wagę tego zwycięstwa nad bolszewikami dla historii Polski i Europy. Wiedział też, że jego świętowanie ma kluczowe znaczenie dla morale wojska w odradzającym się państwie. Dlatego wzniósł się ponad osobisty konflikt z Józefem Piłsudskim i datę Bitwy Warszawskiej związał na trwałe z upamiętnianiem bohaterstwa Polskich Sił Zbrojnych.
Bitwa Warszawska ocaliła Rzeczpospolitą. Zatrzymała bolszewicką armię i powściągnęła jej polityczne cele. Polska, która ledwo odzyskała suwerenność i państwowy byt po długiej niewoli, od razu zaznaczyła swoją pozycję w Europie. Uczynili to wspaniali polscy żołnierze. Nie raz jeszcze musieli dać świadectwo niezłomnej postawy i heroizmu.
W dniu Święta Polskiego Żołnierza do dziś wdzięczną pamięcią otaczamy Jego ofiarne walki, które sprawiły, że Polska jest wolnym krajem, niepodległym narodem i suwerennym państwem.
Generał Szeptycki pozostaje dla nas wzorem mądrego patriotyzmu, lojalności i oddania niepodległemu państwu polskiemu. Odzyskanie i umocnienie odrodzonej państwowości zawdzięczamy także jemu. Dlatego z radością przyjąłem informację, że 90. rocznicę ustanowienia przez niego Święta Wojska Polskiego postanowili Państwo uczcić tu, gdzie był dziedzicem i gdzie został pochowany. Wszystkim organizatorom uroczystości w Korczynie bardzo dziękuję. Pozdrawiam uczestników. Serdeczne myśli kieruję do przedstawicieli rodziny Szeptyckich, którzy spotykają się tu na zjeździe rodowym.
Chciałbym, aby pamięć o Polakach wybitnych, takich jak generał Stanisław Szeptycki, była inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków. Aby w naszej pracy, w naszych działaniach, wyrażała się wdzięczność wolnej Ojczyzny, której Generał służył całe życie.
Bronisław Komorowski
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej